Studnia głębinowa – Jak głęboko od powierzchni gruntu powinna sięgać?

Opublikowano

W obecnych czasach korzystanie z sieci wodociągowej nie jest jedynym rozwiązaniem podpięcia działki do ujęcia wody. Wielu z nas decyduje się na własną studnię. Ale czy jej głębokość ma znaczenie w kontekście wydajności? Jeśli nie wiesz, na jaką głębokość kopać, przeczytaj wpis: Studnia głębinowa – Jak głęboko powinna sięgać.

Studnia głębinowa – Jak głęboko powinna sięgać?

Głębokość studni głębinowej zależy od tego, jakie warunki geologiczne są na Twojej działce. Studnia głębinowa o dużej głębokości jest koniecznością w miejscach, gdzie panuje niski poziom warstw wodonośnych. 

Im większa głębokość studni głębinowej, tym lepszej jakości wody możemy oczekiwać. Pozwala ona także na wyeliminowanie większości potencjalnych źródeł zanieczyszczeń.

studnia głębinowa jak głęboko

Co decyduje o głębokości studni głębinowej?

Studnia głębinowa powinna być na tyle głęboka, by bez problemu zaopatrzyć gospodarstwo domowe w wodę. O jej głębokości decydują:

 • Poziom głębszych warstw wodonośnych – im głębiej się znajdują, tym głębsza powinna być studnia głębinowa.
 • Oczekiwana jakość wody – im głębiej sięga studnia głębinowa, tym jakość wody jest lepsza.
 • Poziom, na którym znajduje się warstwa wodonośna – to, na jakiej głębokości znajduje się warstwa, warunkuje głębokość studni głębinowej.

Przeciętne studnie głębinowe mają głębokość od 12 do 60 metrów. Ujęcia wody o głębokości studni głębinowej do 70 metrów, uznaje się za bardzo głębokie.

Przeczytaj wpis: Wiercenie studni głębinowej i poznaj 6 największych błędów przy budowie, których warto się wystrzegać.

Zezwolenia niezbędne do wykopania studni głębinowej

Mamy dla Ciebie dobrą informację – do budowy studni głębinowej na prywatnej działce nie trzeba zezwoleń! Są jednak wyjątki, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. 

Wykonanie studni głębinowej po uzyskaniu zezwolenia jest konieczne w przypadku, gdy:

 • Chcesz, by studnia głębinowa była głębsza niż 30 m
 • Pobór wody ze studni głębinowej w ciągu jednego dnia będzie przekraczać 5 m3
 • Zastosowana w studni pompa głębinowa ma wydajność przekraczającą 0,5 m3/h, taka sama wartość dotyczy także każdej sieci wodociągowej

Sytuacja ta rzadko będzie miała miejsce w zwykłym domu jednorodzinnym, gdy okazjonalnie użyjesz wody do podlewania ogrodu ze studni głębinowej. W tym celu nie powinieneś potrzebować projektu robót geologicznych.

Więcej na temat warunków budowania studni dowiesz się z wpisu: Studnia głębinowa a pozwolenie

O czym muszę pamiętać, decydując się na budowę studni głębinowej?

Przede wszystkim pamiętaj, że budowa studni głębinowej to inwestycja wymagająca przemyślenia. Żeby zbudować studnię głębinową, należy zachować odpowiednie odległości przy jej budowie. 

Studnia głębinowa – Warunki kopania:

 • 7-8 m od rowu melioracyjnego
 • 70 m od nieutwardzonego terenu przeznaczonego dla zwierząt hodowlanych
 • 15 m od budynków inwentarskich
 • Minimum 5 m od granicy działki

Studnia głębinowa to dość spory projekt budowlany. Aby ją wykonać, konieczne jest także posiadanie wiertnicy. Jednak jeśli jej nie masz, prace ziemne możesz zlecić specjalistom od projektowania i budowy sieci wodociągowej.

Przeczytaj wpis: Budowa studni głębinowej i poznaj 3 rzeczy, bez którym nie warto zaczynać prac.

Ile kosztuje studnia głębinowa?

Budowa studni głębinowej wymaga poniesienia określonych nakładów. Średnio dla studni o głębokości 30 m, jest to około 7 tysięcy zł. W przypadku, gdy studnia głębinowa będzie wymagać pozwolenia wodnoprawnego, koszty wzrosną. 

Decyduje o tym wysokość warstwy wodonośnej oraz użyte materiały:

 • Pompa głębinowa – około kilkaset złotych
 • Zbiornik hydroforowy – podobnie, jak pompy głębinowe – wydatek rzędu kilkuset złotych
 • Rurę kupimy już za 100 zł za metr kwadratowy
 • Odwiert na studnie głębinowe – ok. 250 zł za metr

Więcej na temat cen dowiesz się z wpisu: Studnia głębinowa – Cena każdego etapu

Akcesoria, z którymi działa studnia głębinowa

Studnia głębinowa to nie tylko odwiert. Do wybudowania studni głębinowej konieczny jest także zakup takich akcesoriów, jak pompa głębinowa czy zbiornik hydroforowy.

Pompa głębinowa to koszt, który i tak musisz ponieść, a jej zakup warto dobrze przemyśleć, ponieważ funkcjonalność, a co za tym idzie żywotność urządzenia, jest zależna od oferowanej jakości. Trafioną inwestycją są pompy samozasysające, które nadają się również do brudnej wody.

studnia głębinowa jak głęboko

Własna studnia głębinowa – Czy przy budowie warto zlecić badanie wody?

Jeśli chcemy zrobić studnię głębinową, można zdecydować się na badania geologiczne. Pozwolą one na określenie poziomu źródła wody, co ułatwi kopanie studni głębinowej. Po zakończonej inwestycji, jeśli woda ma być wykorzystana do celów domowych zaleca się wykonanie badań fizyczno – chemicznych wraz z bakteriologią. 

Jeśli woda spełnia parametry wody pitnej (zgodnie z polską normą), to można z niej bezpiecznie korzystać. Jeśli zaś okazałoby się, że są przekroczone niektóre parametry, to należy na podstawie otrzymanych wyników z badania wody, dobrać odpowiednie filtry (stację uzdatniania) i doprowadzić jakość wody zgodnie z normą.

Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Studnia głębinowa – Badanie wody – Czy warto?

Studnia głębinowa – Jak głęboko powinna sięgać – Podsumowanie

Niezależnie od tego, ile kosztuje studnia głębinowa, pamiętaj, że to inwestycja na lata! Własna studnia głębinowa na Twojej działce gwarantuje własne ujęcie wody, bez ryzyka wzrostu opłat, o co w tych czasach nietrudno. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa studnia głębinowa oraz jak zbudować własne ujęcie wody – napisz do nas, bądź zapoznaj się z naszą ofertą – z nami uzyskasz swój osobisty zapas wody: Umów się na niezobowiązującą konsultację

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024