Budowa studni głębinowej – Bez tych 3 rzeczy nawet nie zaczynaj.

Opublikowano

Budowa studni głębinowej to spore wyzwania dla właściciela działki. Niemniej jednak hasło “jak zrobić studnię głębinową” pojawia się dziś w internecie bardzo często. W praktyce oznacza to, że pomimo różnych wyzwań przy budowie własnej studni wielu się na to decyduje. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od jakich 3 rzeczy powinna rozpocząć się budowa studni głębinowej.

Własna studnia głębinowa – Czy warto ją budować?

W naszej opinii, jak najbardziej. Woda wodociągowa jest coraz droższa, a jej jakość niekiedy pozostawia wiele do życzenia. Dlatego świetną alternatywą jest budowa własnej studni głębinowej. 

Ale czy wystarczy po prostu wywiercić dziurę w ziemi, zamontować pompę głębinową, kilka rur, zbiornik hydroforowy i gotowe? W teorii tak jednak w praktyce warto wiedzieć nieco więcej. A o wszystkim dowiesz się poniżej. 

Przed budową studni głębinowej należy uświadomić sobie, że podstawowymi i niezbędnymi materiałami do jej wykonania są:

Dlatego przed wywierceniem studni dobrze jest zaopatrzyć się we wszystkie wyżej wymienione. Jednak przy doborze nie ma co sugerować się ceną, tym bardziej że na rynku nie brakuje tanich zamienników z Azji, których jakość, krótko mówiąc, nie jest najlepsza.

Poniżej więc pokazujemy, jak dobrać akcesoria i wyposażenie studni, by cała instalacja dostarczała do gospodarstwa dobrej jakości wodę przez lata.

Rury do studni głębinowej – Jak je dobrać?

Jednym z największych błędów przy wyborze rur jest zakup tych najtańszych, jednakże niespełniających wymogów technicznych.

Częstą praktyką jest zakup rur kanalizacyjnych do wykonania studni, jednakże jest to bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ ich specyfikacja nie spełnia atestów rekomendowanych do wody pitnej. Stosowanie rur kanalizacyjnych o cienkich ściankach może doprowadzić do zakleszczenia pompy głębinowej, a kolejno zniszczenia studni i konieczności wykonania nowego odwiertu. 

Dlatego przy wyborze rur do studni głębinowej zaleca się wybierać te spełniające poniższe wymagania:

  • optymalna grubość to 5-6 mm
  • rury skręcane bezkielichowo
  • 100% szczelności
  • odporne na działanie sił zewnętrznych – ściskanie, odkształcanie
  • średnica rur nie mniejsza niż fi 125 mm

Obudowa studni głębinowej – O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Studnia rewizyjna to kolejny bardzo ważny element budowy. Wynika to z faktu, że bez niej montaż czy demontaż pompy głębinowej, akcesoriów do zabudowy, urządzeń pomiarowych lub sterowników jest po prostu o wiele trudniejszy.

Dodatkowo studnia rewizyjna zabezpiecza wyżej wymienione elementy przed zamarzaniem, stąd ta powinna być wykonana z komorowego tworzywa PCV. W odróżnieniu od studni z kręgów betonowych, tworzywa PCV eliminują  również efekt skraplania się wody na ściankach.

Głowica studni głębinowej – 2 najważniejsze sprawy przy wyborze

Po pierwsze 

Studnia głębinowa powinna mieć odpowiedni wymiar i być zabezpieczona. 

Zaleca się wykopanie studni, której:

  • minimalna wysokość w strefie przemarzania to 1,3 m
  • minimalna średnica to 0,8 m
  • średnica geometrycznego otworu na rurę studzienną jest równa wymiarom tej rury
  • boczne ścianki mają minimum 3 otwory (fi 32/40/50) – 2 na odpływ instalacji wodnej, 1 na instalację elektryczną pompy

Po drugie

Studnia powinna być przykryta głowicą studzienną wykonaną ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korozje a ponadto wytrzymała mechanicznie i szczelna.

Jaka pompa do studni głębinowej?

Dobra pompa do studni głębinowej to połowa sukcesu. Dlatego przy jej wyborze zaleca się dokładną ocenę potrzeb gospodarstwa na wodę, ale również dopasowanie do wydajności studni.

Poniżej dowiesz się, jak dobrać pompę do studni głębinowej:

  • Średnica pompy musi być dopasowana do średnicy rur studziennych – np. w przypadku średnicy fi 100, maksymalna średnica pompy to 3,0-3,5 cala.
  • Średnice rur fi 125/160 dają duże możliwości doboru pomp np. różne rodzaje urządzeń 4–calowych od europejskich producentów np. pompy Panelli.
  • Pompa głębinowa musi być wykonana ze stali nierdzewnej.
  • Przy napięciu 400V pompy stosujemy kable 4-żyłowe o cieńszych przekrojach.
  • Silniki pompowe 230V mają kabel 3-żyłowy i mogą być chłodzone olejem lub wodą.
  • Gdy kondensator pompy jest zabudowany w skrzynce na powierzchni – cena zestawu rośnie, co wynika z kosztów kabli i skrzynki.
  • Wybór dobrego sterownika to praktycznie 100% pewność, że nie dojdzie do awarii.

Przeczytaj również: Jak dobrać wydajność pompy głębinowej do zapotrzebowania gospodarstwa.

Pompy do studni głębinowej i ich wyposażenie

Pompa to jednak nie wszystko. Równie ważny jest osprzęt, czyli np. sterowniki i zbiorniki. Przy ich wyborze nie ma co oszczędzać. Rekomenduje się tutaj wybór sprawdzonych dostawców obecnych na rynku od wielu lat. 

Producenci europejscy zawsze dają na swoje urządzenia gwarancję, co w tym wypadku jest bardzo ważne. Doskonałym przykładem firmy, w której można kupić sprawdzony i doceniany sprzęt jest firma Coelbo. 

W swojej ofercie posiada ona rozbudowaną gamę urządzeń, które zaspokoją różnorodne potrzeby, w tym falowniki 1-fazowe, falowniki 3-fazowe, falowniki przepływowe, sterowniki do pomp sterowanych układem pompowym. W przypadku tych ostatnich warto podkreślić, że w pełni zabezpieczają one pompę, sterując układem pompowym wyposażonym w zbiorniki hydroforowe o większych parametrach np. 60-450 l.

Przeczytaj również: Włoskie pompy głębinowe – Czy warto je kupować?

budowa studni głębinowej

Zbiornik do studni głębinowej – Jak nie przepłacić?

Jednym z niezbędnych elementów funkcjonowania studni jest zbiornik hydroforowy. I choć jego temat poruszany jest w tym tekście na końcu, to nie oznacza, że jest ona najmniej ważny. Na rynku znaleźć można bowiem mnóstwo zbiorników o różnych pojemnościach. Jednak to nie rozmiar a technologia wykonania jest najważniejszym parametrem oceny jakości.

 

Dobierając zbiornik, należy:

  • Dobrać jego pojemność do potrzeb – dostępne pojemności to od 2 do 450 litrów
  • Sprawdzić, w jakiej technologii jest wykonany
  • Z jakiego materiału powstał
  • Czy przyłącza wykonane są ze stali nierdzewnej
  • Czy miejsce podłączenia jest wprasowane, czy montowane za pomocą flanszy

Sporym udogodnieniem jest wybór zbiornika, który zapewnia brak bezpośredniego kontaktu wody ze stalową obudową, co zmniejsza ryzyko zabrudzenia wody. Ponadto warto również postawić na zbiornik hydroforowy, który nie wymaga uzupełniania powietrzem.

Jednym z najlepszych dostawców zbiorników jest amerykańska firma GWS. Tutaj możesz sprawdzić specyfikację zbiorników hydroforowych na, które producenta daje 5 lat gwarancji.

budowa studni głębinowej

Budowa studni głębinowej – Podsumowanie

W dobie dynamicznych zmian cen za media budowa studni głębinowej to nie tylko komfort, ale również korzystna z finansowego punktu widzenia inwestycja. A misją Grupy Leonarczyk jest pomóc firmom wiercącym, czy też osobom indywidualnym, które zleciły wiercenie studni wybrać sprzęt dobrej jakości. 

Aktualnie nawet 80% sprzętu do wykonania studni pochodzi z Chin, a jak wiadomo, ich niska cena idzie w parze z niską jakością. Na szczęście w naszej ofercie znaleźć można sprzęt renomowanych producentów, który posłuży przez długie lata. 

Sprawdź naszą ofertę na pompy, zbiorniki i sterowniki.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024