Wiercenie studni głębinowej — jak NIE budować studni? 6 najczęstszych błędów

Wiercenie studni głębinowej to zadanie, które z reguły wydaje się proste, jednakże w praktyce jest zupełnie inaczej. Wynika to z faktu, iż skończenie etapu kopania czy wiercenia, to tak naprawdę początek, a nie koniec prac. Poznaj 6 najczęstszych błędów podczas budowy studni i dowiedz się czego bezwzględnie unikać.

Kopanie studni głębinowej — zacznij od…

Kupując działkę pod budowę domu, nie zawsze myślimy o tym, by budować na niej studnię. Nie mniej jednak warto to zrobić. Szczególnie gdy do działki nie ma podłącza z sieci wodociągowej lub gdy podłączenie do takiej sieci kosztuje więcej niż budowa studni.

Dlatego jeśli dopiero kupujesz działkę, to skonsultuj się z fachowcem od budowy studni, który jest w stanie określić, na jakiej głębokości znajduje się woda, co oczywiście pozwoli Ci o wiele dokładniej oszacować koszt budowy studni i skonfrontować je z ceną podłączenia do sieci wodociągowej.

Tutaj dowiesz się: Ile kosztuje budowa studni głębinowej.

Pozwolenia

Druga istotna kwestia to przepisy i pozwolenia.

Podsumowując je, zasada jest prosta:

Jeśli studnia będzie głębsza niż 30 metrów, a jej wydajność średnioroczna przekroczy 5m3 na dobę, taka studnia musi być zgłoszona we właściwym urzędzie gminy.

To pierwszy wymóg, jaki należy spełnić. Kolejne dotyczą miejsca, w którym można budować. Przepisy konkretnie określają odległości od granicy działki, budynków itp.

Wszystkie wytyczne poznasz w artykule: Studnia głębinowa – Czy do jej wykopania potrzebne jest pozwolenie.

Badania geologiczne

By budowa studni była opłacalna, zaleca się wykonanie wcześniej badania geologicznego. 

To swego rodzaju test, który określa:

  • Na jakiej głębokości znajduje się woda
  • Czy w podłożu występują miejsca kolizyjne (inne instalacje)
  • Jaka jest odległość od jakichkolwiek źródeł zanieczyszczeń
  • Odległość od granicy działki, rowu przydrożnego, szamba i kanalizacji

To bardzo ważne, by takie badanie przeprowadzić, ponieważ dopiero wtedy mamy pewność, że studnia budowana jest w miejscu, które okaże się wydajne i opłacalne.

W tym artykule dowiesz się: Od czego zacząć budowanie studni głębinowej.

Zły montaż pompy i filtrów

Wykopanie studni głębinowej nie oznacza, że natychmiast można z niej pobierać wodę. Do tego niezbędna jest pompa, która będzie pompować ciecz, rury, przez które woda będzie płynąć, zbiornik, który będzie ją gromadził oraz filtry, które uzdatnią ją do użycia w gospodarstwie domowym lub rolnym.

I choć urządzenia te same w sobie są funkcjonalne, to ich skuteczność uwarunkowana jest montażem. 

Dlatego przy wierceniu studni warto dokładnie zwrócić uwagę na to, jak ekipa studniarzy montuje filtry, bo to właśnie od nich zależy czy właściciel działki nie straci na wydajności studni i będzie zadowolony z inwestycji.

Źle zamontowany filtr to:

  • Po pierwsze — woda niezdatna do picia
  • Po drugie — pompa, pobierając wodę np. z piaskiem szybko się zniszczy

Badanie wydajności

Po wykopaniu studni i zamontowaniu w niej urządzeń warto jeszcze wymóc na  ekipie studniarzy, aby wykonali pomiar wydajności studni. To pozwoli ocenić, czy założona na początku prac wydajność litrów na minutę ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, co oczywiście oznacza, że prace zostały wykonane prawidłowo oraz będzie podstawową informacją przy doborze wydajności pompy.

Badanie to polega na ciągłym pobieraniu wody przez ok. godzinę w celu określenia jej ilości. Dodatkowo zabieg ten płuczę studnię z zanieczyszczeń, które wynikają z procesu kopania/wiercenia.

W tym artykule dowiesz się, co zrobić gdy zauważysz: Słabe ciśnienie pompy głębinowej.

Przydatność wody do spożycia

Po zakończeniu prac warto wykonać badanie jakościowe wody. Wody studzienne z reguły zawierają w składzie spore ilości żelaza i manganu, ale mogą również być zanieczyszczone patogenami mikrobiologicznymi, azotanami lub siarkowodorem.

Dlatego o wiele lepiej sprawdzić, jaki jest jej stan, zanim jeszcze zaczniemy jej używać.

Tutaj dowiedz się, na czym polega: Badanie wody ze studni głębinowej i jak je wykonać.

Kopanie studni głębinowej — podsumowanie

Teraz już wiesz, że kopanie studni głębinowej to tylko 1 z wielu elementów prac, które pozwolą Ci pobierać czystą wodę gruntową z własnego źródła. Dzięki tej wiedzy zaoszczędzisz oraz przygotujesz studnię do użytkowania na lata. 

Jeśli chcesz kupić sprzęt do studni głębinowej, to zajrzyj na stronę naszego sklepu, gdzie znajdziesz pompy głębinowe, zbiorniki hydroforowe i akcesoria.

Grupa Leonarczyk 2022