Wiercenie studni głębinowej — jak NIE budować studni? 6 najczęstszych błędów

Wiercenie studni głębinowej to zadanie, które z reguły wydaje się proste, jednakże w praktyce jest zupełnie inaczej. Wynika to z faktu, iż skończenie etapu kopania czy wiercenia, to tak naprawdę początek, a nie koniec prac. Poznaj 6 najczęstszych błędów podczas budowy studni i dowiedz się czego bezwzględnie unikać.

Wykonanie studni głębinowej — zacznij od…

Kupując działkę pod budowę domu, nie zawsze myślimy o tym, by budować na niej studnię. Niemniej jednak warto to zrobić. Szczególnie gdy do działki nie ma podłącza z sieci wodociągowej lub gdy podłączenie do takiej sieci kosztuje więcej niż budowa studni.

Dlatego jeśli dopiero kupujesz działkę, to skonsultuj się z fachowcem od budowy studni, który jest w stanie określić, na jakiej głębokości znajduje się woda, co oczywiście pozwoli Ci o wiele dokładniej oszacować koszt budowy studni i skonfrontować je z ceną podłączenia do sieci wodociągowej.

Tutaj dowiesz się: Ile kosztuje budowa studni głębinowej.

Pozwolenia i formalności związane z odwiertem

Wiercenie studni głębinowej związane jest również z przepisami i pozwoleniami.

Podsumowując je, zasada jest prosta:

Jeśli studnia będzie głębsza niż 30 m, a jej wydajność średnioroczna przekroczy 5m3 na dobę, taka studnia musi być zgłoszona we właściwym urzędzie gminy.

To pierwszy wymóg, jaki należy spełnić. Kolejne dotyczą miejsca, w którym można budować. Przepisy konkretnie określają odległości od granicy działki, budynków itp.

Wszystkie wytyczne poznasz w artykule: Studnia głębinowa – Czy do jej wykopania potrzebne jest pozwolenie.

Lokalizacja studni i badania geologiczne ujęcia wody

By budowa studni była opłacalna, zaleca się wykonanie wcześniej badania geologicznego.

To swego rodzaju test, który określa:

  • Na jakiej głębokości znajduje się woda
  • Czy w podłożu występują miejsca kolizyjne (inne instalacje)
  • Jaka jest odległość od jakichkolwiek źródeł zanieczyszczeń
  • Odległość od granicy działki, rowu przydrożnego, szamba i kanalizacji

To bardzo ważne, by takie badanie przeprowadzić, ponieważ dopiero wtedy mamy pewność, że studnia budowana jest w miejscu, które okaże się wydajne i opłacalne.

W tym artykule dowiesz się: Od czego zacząć budowanie studni głębinowej.

Zły montaż pompy i filtrów

Wykopanie studni głębinowej nie oznacza, że natychmiast można z niej pobierać wodę. Do tego niezbędna jest pompa głębinowa, która będzie pompować ciecz, rury, przez które woda będzie płynąć, zbiornik hydroforowy, który będzie ją gromadził oraz filtry, które uzdatnią ją do użycia w gospodarstwie domowym lub rolnym.

I choć urządzenia te same w sobie są funkcjonalne, to ich skuteczność uwarunkowana jest montażem.

Dlatego przy wierceniu studni warto dokładnie zwrócić uwagę na to, jak ekipa studniarzy montuje filtry, bo to właśnie od nich zależy czy właściciel działki nie straci na wydajności studni i będzie zadowolony z inwestycji.

Źle zamontowany filtr to:

  • Po pierwsze — woda niezdatna do picia
  • Po drugie — pompa, pobierając wodę np. z piaskiem szybko się zniszczy

Jak wybrać pompę głębinową do studni?

Na temat doboru pompy głębinowej do przyłącza napisaliśmy na naszym blogu wiele artykułów. Ale jeśli poszukujesz konkretnych informacji, jaką pompę wybrać to zapraszamy do przeczytania tego wpisu: Jaka pompa do studni

Ale pompa to nie wszystko. Równie ważne są akcesoria do przyłącza takie jak: rury osłonowe, zawór odcinający, czy zbiornik hydroforowy. Jeśli poszukujesz sprawdzonych akcesoriów do budowy studni dla domu jednorodzinnego, ogrodu lub dla firmy to zapraszamy do naszego sklepu: https://leonarczyk.pl/sklep/

Badanie wydajności

Po wykopaniu studni i zamontowaniu w niej urządzeń warto jeszcze wymóc na  ekipie studniarzy, aby wykonali pomiar wydajności studni. To pozwoli ocenić, czy założona na początku prac wydajność litrów na minutę ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, co oczywiście oznacza, że prace zostały wykonane prawidłowo oraz będzie podstawową informacją przy doborze wydajności pompy głębinowej.

Badanie to polega na ciągłym pobieraniu wody przez ok. godzinę w celu określenia jej ilości. Dodatkowo zabieg ten płuczę studnię z zanieczyszczeń, które wynikają z procesu kopania/wiercenia.

W tym artykule dowiesz się, co zrobić gdy zauważysz: Słabe ciśnienie pompy głębinowej.

Przydatność wody do spożycia

Po zakończeniu prac warto wykonać badanie jakościowe wody. Wody studzienne z reguły zawierają w składzie spore ilości żelaza i manganu, ale mogą również być zanieczyszczone patogenami mikrobiologicznymi, azotanami lub siarkowodorem.

Dlatego o wiele lepiej sprawdzić, jaki jest jej stan, zanim jeszcze zaczniemy jej używać.

Tutaj dowiedz się, na czym polega: Badanie wody ze studni głębinowej i jak je wykonać.

Ile kosztuje metr odwiertu?

Wszystkie informacje na temat tego, ile kosztuje wykonanie otworu i ogólny kosztorys prac związany z wywierceniem studni znajdziesz w naszym innym artykule tutaj: Studnia głębinowa – Cena

Jakie rodzaje studni można wybrać przy budowie studni?

Przy budowie studni mamy do wyboru kilka rodzajów studni, w zależności od potrzeb oraz warunków terenowych.

  • Pierwszym rodzajem jest studnia kopana, która jest odpowiednia do wydobycia wody gruntowej na niewielką skalę.
  • Drugim rodzajem jest studnia wiercona, która jest bardziej kosztowna, ale pozwala na uzyskanie większej ilości wody. Studnie wiercone są często stosowane w przypadku dużych posesji lub przydomowych ogrodów.
  • Kolejnym rodzajem jest studnia filtracyjna, której zadaniem jest oczyszczenie wody w podziemnych warstwach filtracyjnych przed jej wydobyciem. Studnie tego typu są często stosowane w wodociągach miejskich.
  • Istnieje również możliwość wyboru studni głębinowej, która pozwala na pozyskanie wody z głębszych warstw ziemi. Rodzaj studni należy dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak ilość wody potrzebnej do użytku, rodzaj gruntu oraz możliwości finansowe.

Metody wiercenia studni głębinowej

Metody wiercenia studni głębinowej są bardzo istotne w procesie uzyskania wody pitnej z ujęcia głębinowego. Istnieje kilka metod wiercenia studni głębinowej, w zależności od różnych czynników, takich jak poziom wód gruntowych, rodzaj używanej maszyny czy budżet.

Jedną z najpopularniejszych metod jest wiercenie otworu udarowo-obrotowego, która polega na wykonywaniu kolejnych fragmentów otworu za pomocą narzędzi wiercących, a następnie wyjmowaniu z nich rdzeniowanych próbek skał.

Innymi metodami wiercenia są: rotacyjno-obrotowe, wiertnicze i sondowe. Rotacyjno-obrotowa metoda polega na wierceniu otworu z użyciem rotującej wiertnicy, a rotacyjno-wiertnicza wykorzystuje jedną wiertnicę do wykonywania kilku prac w jednym czasie. Natomiast wiercenie sondowe polega na badaniu warstw geologicznych poprzez pobieranie próbek gruntu i skał w celu analizy geologicznej.

Na jaką głębokość planować i budować studnię?

Planując i budując studnię, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rodzaj gleby, poziom wody gruntowej oraz zapotrzebowanie na wodę. W przypadku gruntów piaskowych lub żwirowych, gdzie poziom wody jest stosunkowo wysoki, wystarczy wykonać studnię o głębokości około 10-15 metrów. Natomiast w przypadku złożonych warstw gruntowych lub wody gruntowej znajdującej się głębiej, można potrzebować znacznie głębszej studni. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie studni o głębokości nawet ponad 100 metrów.

Należy również pamiętać, że im głębsza studnia, tym większy koszt jej wykonania. Planując budowę studni, warto skonsultować się z fachowcami w dziedzinie hydrogeologii, którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie i oszacować koszty budowy. Właściwie zaprojektowana i wykonana studnia będzie nie tylko źródłem wody, ale także zapewni bezpieczeństwo i oszczędności w użytkowaniu.

Wiercenie studni głębinowej — Podsumowanie

Teraz już wiesz, że wiercenie studni głębinowej to tylko 1 z wielu elementów prac, które pozwolą Ci pobierać czystą wodę gruntową z własnego źródła. Dzięki tej wiedzy zaoszczędzisz oraz przygotujesz studnię do użytkowania na lata.

Jeśli chcesz kupić sprzęt do studni głębinowej, to zajrzyj na stronę naszego sklepu, gdzie znajdziesz pompy głębinowe, zbiorniki hydroforowe i akcesoria.

Grupa Leonarczyk 2023