Własna studnia głębinowa – Ile kosztuje wykopanie studni 25 m?

Nie lubisz tracić pieniędzy? Chcesz zaoszczędzić na rachunkach? Szukasz sposobu na realne oszczędności? Jeśli Twoja odpowiedź to 3 x tak, tzn. że jesteś we właściwym miejscu. Tutaj dowiesz się, ile kosztuje wybudowanie własnej studni głębinowej. Dzięki temu ocenisz czy w Twoim przypadku faktycznie się to opłaca. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić.

Czego się dowiesz:

 1. Czy potrzebujesz studni głębinowej
 2. Ile kosztuje wybudowanie studni
 3. Czy opłaca się wywiercić studnię głębinową
 4. Koszt budowy studni, a koszt podłączenia do wodociągów

Czy studnia głębinowa jest Ci potrzebna?

studnia głębinowa, studnia, studnie, studnie glebinowe

Dostęp do uzdatnionej wody pitnej wydaje się aktualnie czymś naturalnym. Wystarczy postawić dom, a pod nim ujęcie wody powinno być. Niestety nie zawsze tak jest. 

Niektóre miejskie lub gminne ujęcia wody nie są rozprowadzone do wszystkich działek budowlanych. Co gorsza, niekiedy okazuje się, że „podciągnięcie” wody pod działkę nie jest nawet planowane.

I co teraz?

W takiej sytuacji rozwiązaniem problemu jest studnia głębinowa. 

Jednak ile kosztuje budowa takiej studni?

Studnia głębinowa – cena. Ile kosztuje wybudowanie studni?

Wiercenie studni głębinowej to koszt rzędu: 260-300 zł/metr odwiertu. Głębokość takiego odwiertu zależy oczywiście od zasobności podłoża w wodę. 

Jednak zazwyczaj znajduje się ona nie dalej niż na głębokości ok. 10 metrów. 

Prosty rachunek no i mamy. Średni koszt wiercenia studni to ok. 2600–3000 zł. 

Jednak to nie wszystko. Do usługi należy doliczyć koszty pompy głębinowej i zbiornika hydroforowego. Cena urządzeń zależy od producenta i jakości sprzętu. 

Na tym nie warto jednak oszczędzać. Ostatecznie mają one służyć przez lata, więc dobrze poczyniona inwestycja jest kluczem do realnych oszczędności.

Sprawdź promocyjne ceny pomp głębinowych.

Ile kosztuje wykopanie studni o głębokości 25 m?

Ceny rynkowe mogą się różnić, dlatego poniżej przedstawiamy aktualną cenę za wykopanie studni o głębokości 25 m (dane na 29.08.2023 r.)

Cena wykopania 1 mb studni obecnie wynosi 300 zł netto, co przy 25 metrach daje kwotę w wysokości 7500 zł. Nie jest to jednak cena samego odwiertu.

W ramach tej ceny oferujemy również: 

 • rurę fi 125 niemieckiej firmy GWE (z atestami do wody pitnej, bezkielichowa – łatwość wykonania szczelnej obsypki)
 • 3m filtra
 • obsypka wokół strefy filtracyjnej
 • compaktonit do oddzielenia warstwy wodonośnej od wód powierzchniowych
 • czyszczenie studni naszymi pompami
 • wymiarowanie wydajności studni
 • spisanie protokołu powykonawczego

Własna studnia głębinowa a podłączenie do wodociągów – czy to się opłaca?

Jeśli zamierzasz używać wody wyłącznie do życia i picia, to cena wody wodociągowej wydaje się mniej straszna ok. 3 zł/m3. Średnio 4-osobowa rodzina zużywa ok. 150-300 l/dobę = 0,45 -0,90 gr/dobę, co miesięcznie rodzi koszty rzędu ok. 30 zł.

Oczywiście nie ma reguły i niektóre gospodarstwa zużywają nawet do 1000 litrów wody/dobę. 

Nie zmienia to jednak faktu, że w sytuacji, gdy masz możliwość podłączenia się do wodociągu, a wodę będziesz zużywać wyłącznie do mycia i picia, to koszta nie będą wysokie.

Jednak dom jednorodzinny najczęściej oznacza ogródek, ogród, a nawet mały sad lub pole uprawne. A to generuje spore potrzeby.

Przykład:

Podlewanie trawnika latem to zużycie wody nawet na poziomie 100 m3 = 100000 litrów/miesiąc. W takiej sytuacji koszt wody wodociągowej jest ogromny.

Na szczęście studnia głębinowa może go zmniejszyć, a inwestycja w nowoczesny system szybko się zwróci – nawet w ciągu dwóch lat.

Koszt wody to jednak nie wszystko.

Podciągnięcie wody – cena

Wybudowanie studni głębinowej jest o wiele korzystniejsze dla Twojego portfela, jeśli do Twojej działki nie można szybko podłączyć do wodociągów. studnia głębinowa, studnia, studnie, studnie glebinowe

Przeciągnięcie sieci miejskiej kosztuje ok. 200 zł/1 metr przyłącza. Jeśli więc od Twojej działku do najbliższego przyłącza jest 100 metrów, to koszt całego przedsięwzięcia to 20 000 tysięcy złotych.

Porównując do tego koszty wybudowania studni głębinowej dla działki z małym ogródkiem rachunek wydaje się prosty. Te mogą być bowiem o połowę mniejsze.

Sprawdź dokładne koszty budowy studni głębinowej.

Studnia głębinowa – cena – Podsumowanie 

Wybudowanie studni głębinowej po prostu się opłaca. Szczególnie dotyczy to gospodarstw, gdzie działka budowlana oddalona jest od przyłączy wodociągowych.

Budujesz studnię? Sprawdź promocyjne ceny pomp głębinowych i filtrów hydroforowych.

Grupa Leonarczyk 2023