Studnia głębinowa – pozwolenie na budowę. Jak je uzyskać i dopełnić formalności?
Wykonanie studni głębinowej to świetny wybór, jeśli Twoja działka nie ma możliwości podłączenia do publicznej sieci wodociągowej. Jej wybór może również okazać się sporą oszczędnością w dłuższej perspektywie czasu. Przed podjęciem decyzji o budowie studni trzeba jednak pamiętać, że są to prace budowlane, które w pewnych sytuacjach będą wymagały pozwolenia na budowę. Kiedy jest potrzebne odpowiednia zgoda? Jak uzyskać wszelkie formalności? Przeczytaj poniższy wpis: Studnia głębinowa – Pozwolenie, gdzie wszystkiego się dowiesz.
Kiedy warto zdecydować się na studnię głębinową?
Wykopanie studni na działce oraz zamontowanie pompy głębinowej w pewnych sytuacjach jest bardzo dobrym pomysłem. Jej budowa może znacznie ułatwić życie i zmniejszyć miesięczne opłaty. Odpowiednia studnia głębinowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy:
- Na danym terenie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągu.
- Gdy prowadzisz gospodarstwo rolne i potrzebujesz więcej wody, aby podlewać rośliny.
- Potrzebujesz wody do celów przemysłowych lub produkcyjnych.
Zanim jednak zdecydujesz się na budowę studni głębinowej, upewnij się, że jest to rozwiązanie odpowiednie dla Twojej okolicy. Ponadto ważne jest, aby przeprowadzić badania geologiczne i hydrologiczne, aby upewnić się, że woda będzie spełniała wszelkie wymagania jakościowe.
Czy wiercenie własnej studni wymaga odpowiedniego pozwolenia?
Wywiercenie własnego ujęcia wody można wykonać bez żadnego zgłoszenia oraz pozwolenia, wtedy gdy głębokość studni nie przekracza 30 m, a pobór wody nie jest większy niż 5 metrów sześciennych na dobę. Jeśli studnia będzie głębsza lub woda z niej pobierana będzie wykorzystywana do innych celów niż własne potrzeby, wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.
Jakich formalności trzeba dopełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę studni głębinowej?
Jeśli studnia nie spełnia wymogów określonych w poprzednim akapicie, potrzebne jest pozwolenie. Wydaniem pozwolenia zajmuje się starosta. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wymaga dostarczenia kompletu dokumentów, które zawierać będą m.in. operat wodnoprawny wraz z dokumentacją hydrogeologiczną. Konieczne będzie również dołączenie projektu studni oraz decyzję o warunkach zabudowy. Pamiętaj, że budowę własnej studni głębinowej może również ograniczać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Inne wymagania prawne dotyczące wiercenia studni
Oprócz specjalnych pozwoleń własne ujęcie wody na działce wymaga spełnienia kilku warunków prawnych. Powinna ona spełniać konkretne parametry, które w większości tyczą się przede wszystkim zachowania odległości.
Według prawa wodnego zgodnie z par. 31 ust. 1 rozporządzenia odległość osi studni głębinowej powinna wynosić:
- minimum 5 metrów od granicy działki
- minimum 7,5 metra od przydrożnego rowu
- minimum 15 metrów od budynków inwentarskich i zbiorników do gromadzenia nieczystości
- nie mniej niż 30 metrów od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji
- nie mniej niż 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych
Czy można wykopać studnie bez zgłoszenia?
Tak jak już wspominaliśmy, nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia, jeśli studnia nie przekracza 30 metrów głębokości lub pobór wody nie jest większy niż 5 m3 na dobę. W każdym innym przypadku budowy studni głębinowej pozwolenie jest konieczne, a jego brak będzie surowo karany.
Studnia głębinowa – Pozwolenie – Podsumowanie
Jeśli na Twojej działce nie ma możliwości włączenia się do sieci wodociągowej, prawo budowlane zezwala na wykopanie własnej przydomowej studni. Pamiętaj jednak, że w pewnych sytuacjach, które przy toczyliśmy w powyższym tekście, konieczne będzie uzyskanie konkretnego pozwolenia. Podobnie sytuacja wygląda również ze ściekami, jednak w ich przypadku pozwolenie jest konieczne w każdym przypadku. Jeśli więc planujesz wywiercenie studni i szukasz odpowiedniej pompy głębinowej, przejrzyj ofertę naszej firmy, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.