Sterowniki do pomp głębinowych cena w 2024 roku – koszt falownika

Opublikowano

Planujesz budowę studni, oprócz samej pompy potrzebujesz również dodatkowego osprzętu, który zapewni jej ochronę a Tobie spokojne użytkowanie. Jednym z takich urządzeń jest sterownik, kierujący działaniem całej instalacji. W artykule “Sterowniki do pomp głębinowych cena” przyjrzymy się bliżej jaki jest koszt sterowników do pomp głębinowych w 2024 roku. 

Ile kosztuje sterownik do pompy głębinowej w 2024 roku?

W 2024 roku najtańsze sterowniki do pompy głębinowej typu on/off dostaniesz już za ok. 210 zł. Elektroniczny wyłącznik ciśnieniowy to koszt od 400 do 600 zł. Natomiast inteligentne sterowniki zwane falownikami to wydatek od 2200 do 2900 zł.

Czym jest sterownik do pompy głębinowej?

Sterownik do pompy głębinowej, inaczej nazywany elektronicznym systemem ochrony pompy, to urządzenie, którego głównym zadaniem jest zapobieganie awarii pompy. Jest zaprogramowany tak, aby w sytuacji, gdy pompa zaczyna pracować na sucho lub jest przeciążona, automatycznie ją wyłączyć.

Sterownik pompy głębinowej ma wiele zalet:

 • Ochrona przed przeciążeniem – sterownik jest w stanie zapobiec działaniu pompy na sucho, co zazwyczaj kończy się jej zniszczeniem.
 • System automatycznego resetu – włącza pompę, gdy poziom wody wróci do normy.
 • Alarm przy gwałtownych cyklach – sterownik może zabezpieczyć pompę przed uszkodzeniem, a tym samym uniknąć sporych kosztów.

Dobrze dobrany sterownik może skutecznie chronić pompę głębinową przed uszkodzeniem. Ważne jest, aby sterownik posiadał odpowiednie certyfikacje, takie jak Dyrektywa RoHS i WEEE, certyfikat EMC oraz bezpieczeństwa elektrycznego. Te dokumenty potwierdzają wysoki poziom bezpieczeństwa, co przekłada się na pewność, że pompa głębinowa faktycznie się nie uszkodzi.

Jaki sterownik warto wybrać?

Podstawowym celem zastosowania sterownika jest utrzymanie stałego ciśnienia wody w instalacji. Dzięki temu cały system będzie działał sprawnie i bez potencjalnych awarii. 

Wybór sterownika do pompy głębinowej zależy od kilku czynników. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

 • Moc silnika pompy – moc powinna być dopasowana do mocy i wydajności silnika pompy głębinowej. Zbyt słaby falownik będzie się przeciążał, a zbyt mocny to niepotrzebny wydatek.
 • Rodzaj zasilania pompy głębinowej – musi być dopasowany do rodzaju prądu zasilającego pompę. Jeśli pompa jest zasilana prądem jednofazowym (230 V), to potrzebny jest falownik jednofazowy. Jeśli pompa jest zasilana prądem trójfazowym (400 V), to potrzebny jest falownik trójfazowy.
 • Kompatybilność z instalacją i liczbą pomp – musi być dopasowany do liczby pomp w systemie. Jeśli system składa się z jednej pompy, to wystarczy falownik jednopompowy. Jednakże jeśli system składa się z kilku pomp, to potrzebny jest falownik wielopompowy.
 • Funkcje dodatkowe – warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, np. zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Co powinien posiadać dobry sterownik?

Urządzenie kontrolne, mające zadanie chronić pompę wody, to sterownik. Jego funkcją jest natychmiastowe wyłączanie pompy, gdy wykryje ono, że w studni brakuje wody lub pompa sygnalizuje przeciążenie.

Zakup tego typu urządzenia jest zatem opłacalny. Jednak przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na podstawowe cechy urządzenia. Sterownik powinien posiadać wszystkie funkcje typowego sterownika pomp, takie jak:

 • Elektroniczny czujnik przepływu,
 • Zintegrowany zbiornik magazynujący,
 • Zawór zwrotny,
 • System alarmowy.

Dzięki temu będziesz mógł kontrolować pracę pompy i reagować na ewentualne wahania ciśnienia lub przepływu. Oczywiście, wszystko zależy od konkretnego modelu sterownika. Niektóre z nich oferują dodatkowe funkcje, umożliwiające jeszcze dokładniejszą kontrolę parametrów pracy pompy.

grafika przedstawiająca sterownik do pomp głębinowych cena

Gdzie kupić dobry sterownik do pompy i zbiornika hydroforowego?

Jeśli szukasz dobrych sterowników do pompy głębinowej i hydroforu znajdziesz je w naszej ofercie. Nasze produkty charakteryzują się wysoką jakością i są objęte gwarancją, co potwierdza nasze zaangażowanie w dostarczanie tylko najlepszych rozwiązań dla naszych klientów.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i doświadczenia różnicy, jaką może przynieść współpraca z grupą Leonarczyk. Sprawdź naszą ofertę już dziś!

Porada eksperta

Jeśli oczekujesz więcej od urządzenia, warto sprawdzić, czy posiada ono następujące systemy:

 • Przetwornik ciśnienia, który umożliwia precyzyjną regulację ciśnienia,
 • Czujnik natężenia prądu, pozwalający monitorować pobór prądu w danym momencie,
 • System uśpienia, który przechodzi w stan gotowości, nie wymagając ciągłej pracy,
 • Funkcja ART, umożliwiająca automatyczny reset.

Sterowniki do pomp głębinowych cena w 2024 – podsumowanie

Własna studnia to świetne rozwiązanie jeśli nie masz dostępu do sieci wodociągowej lub masz duże zapotrzebowanie na wodę i szukasz oszczędności. Zalety studni głębinowej docenią szczególnie osoby, które planują np. nawadniać ogród warzywny. Jeśli planujesz taką studnię, musisz dobrać do niej również odpowiedni osprzęt w tym dobry sterownik. 

Najlepsze produkty znajdziesz w naszym sklepie. Możesz nam również zlecić budowę studni łącznie z odwiertami i montażem.

Chcesz kupić sprzęt do studni?

Sprawdź naszą ofertę na:

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024