Jak podłączyć sterownik do pompy głębinowej?

Opublikowano

Kupiłeś pompę i dobrałeś odpowiedni sterownik, jednak nie wiesz jak go podłączyć? Nie chcesz popełnić błędu, by być pewnym, że wszystko będzie sprawnie działać? Dowiedz się, jak podłączyć sterownik do pompy głębinowej.

  •         Jak podłączyć sterownik do pompy wody
  •         Jak wyregulować sterownik

Sterownik do pompy głębinowej – jak podłączyć?

Chcąc usprawnić działanie pompy głębinowej, można doposażyć ją w sterownik. Jest to urządzenie, które określa się również mianem wyłącznika ciśnieniowego.

Jego zadaniem jest automatyczne wyłączenie pompy wodnej w sytuacji gdy system zauważa spadek ciśnienia lub brak wody co prowadzi do suchobiegu. W ten sposób sterownik zabezpiecza pompę przed trwałym uszkodzeniem.

 

A jak go podłączyć?

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju sterownika. Do każdego dołączana jest instrukcja montażu. Choć z drugiej strony sama instalacja opiera się zazwyczaj o te same kroki:

  •         Podłączenie mosiężnego wyjścia 5-drożnego z gwintem zewnętrznym ¼ cala do zbiornika hydroforowego i połączenie przy pomocy 1-calowego wejścia z gwintem wewnętrznym.
  •         Uszczelnienie gwintów za pomocą taśmy teflonowej lup pakuły nasączonej pastą uszczelniającą.
  •         Odblokowanie sterownika poprzez odkręcenie śruby mocującej.
  •         Podłączenie przewodów elektrycznych.
  •         Zablokowanie sterownika poprzez dokręcenie śruby mocującej.

Jednak sam montaż to nie wszystko. Równie ważna jest regulacja.

Jak wyregulować sterownik do pompy?

W większości sterowników do ich regulacji służą dwie śruby ze sprężynami.

Większa z nich służy do zmiany ciśnienia załączania. Dokręcając ją, zwiększamy ciśnienie.

Mniejsza śruba służy z kolei do ustawienia wyłączenia pompy przy ustalonym ciśnieniu.

Dopasowując odpowiednie parametry, można ustawić ciśnienia graniczne, przy których pompa zostanie wyłączona, co uchroni ją przed poważnymi uszkodzeniami.

Podsumowanie

Dobry sterownik do pompy głębinowej to bardzo przydatne rozwiązanie. Usprawnia jej pracę, a przy okazji chroni przed niebezpiecznym skokiem ciśnienia i uszkodzeniem. W ten sposób można oszczędzić sobie kosztów.

Szukasz sterownika do pompy głębinowej? Sprawdź ofertę naszego sklepu.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024