Pompa głębinowa – Jak ją zawiesić? Ile od dna powinna się znajdować?

Opublikowano

Prawidłowy montaż pompy głębinowej to gwarancja żywotności systemu poboru wody. Jednak to nie wszystko. Odpowiednia wysokość to również inne korzyści. Sprawdź, ile od dna pompa głębinowa powinna się znajdować i jak zainstalować ją poprawnie.

Czego się dowiesz:

  • O czym pamiętać przy montażu pompy
  • Pompa głębinowa – ile od dna studni powinna się znajdować

Jak przygotować się do montażu pompy głębinowej?

Sukces całego przedsięwzięcia to suma kilku czynników, a w tym dobrej pompy, odpowiednio dobranej wydajności urządzenia, umiejętności poprawnego montażu i kilku zabezpieczeń.

Jeśli szukasz pomocy w zakresie doboru pompy, to skontaktuj się z nami.

W tym tekście zajmiemy się bowiem montażem, a dokładnie przygotowaniem do opuszczenia pompy głębinowej.

Kilka ważnych wskazówek

  1.   Zabezpiecz przewód zasilający pompę przed zerwaniem poprzez przymocowanie kabla do rury tłocznej plastikowymi opaskami.
  2.   Do podwieszenia pompy wykorzystaj dobrej jakości linkę stalową.
  3.   Linkę dobrze przymocuj do głowicy ochronnej studni głębinowej.
  4.   Zamontuj nad pompą zawór zwrotny chroniący ją przed uderzeniami powracającej wody.

Dzięki ww. poradom uchronimy się przed typowymi usterkami już na początku użytkowania urządzenia.

Pompa głębinowa - ile od dna

Jak zamontować pompę głębinową?

Pompy montuje się zazwyczaj w pionowym ułożeniu. Oczywiście można też zamontować je pod kątem nawet do 90 stopni. Dokładne informacje i zalecenia dołączane są do każdego modelu pompy, więc warto zapoznać się z treścią karty technicznej.

Ile od dna ma znajdować się pompa głębinowa?

Zgodnie z zaleceniami producentów dokładna odległość pompy głębinowej od dna jest określana indywidualne.

Nie mniej jednak praktycznie w każdym przypadku nie może być ona mniejsza niż 30 cm. Chodzi o odległość między dnem studni a dolną krawędzią silnika.

Ma to na celu zapobiegać zasysaniu z dna zbiornika nieczystości, które mogłyby zanieczyścić wodę, a nawet doprowadzić do uszkodzenia pompy.

Pompa głębinowa - ile od dna

WAŻNE!

Istotna jest również odległość między króćcem tłocznym a lustrem wody. Minimalnie powinna wynosić 2 metry. To zapobiegnie ewentualnemu uszkodzeniu urządzenia w wyniku pracy na sucho.

Pompa głębinowa – ile od dna powinna się znajdować – Podsumowanie

Dobra wysokość zawieszenia pompy głębinowej zapewni nie tylko lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami. To klucz do tego, by pompa nie uległa zniszczeniu, co naraziłoby użytkowników na koszty serwisowe.

Szukasz pompy głębinowej dobrej jakości? Sprawdź naszą ofertę.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024