Pokrywa studni – Jak zabezpieczyć studnię przed zanieczyszczeniami?

Opublikowano

Właz, dekiel, pokrywa, głowica. Niezależnie jak nazwiemy tzw. “przykrywkę” studni zawsze mowa o zabezpieczeniu studni, która oprócz funkcji estetycznej,  ma pełnić  przede wszystkim funkcję praktyczną. Jak wybrać pokrywę i dopasować ją do potrzeb własnego ujęcia wody? Tego dowiesz się poniżej.

Czym zakryć studnię?

Studnia i to niezależnie w jakiej wersji: wiercona, kopana, abisyńska zawsze potrzebuje dobrego osprzętu. Inaczej źródło będzie narażone na zanieczyszczenia. Do tego celu na szczycie studni montuje się pokrywę, która powinna nie tylko utrudniać przedostawanie się zanieczyszczeń do studni, ale również ułatwiać montaż urządzeń w studni i pobór wody.

Zatem niezależnie czy mowa o pokrywie, głowicy czy deklu – studnia powinna być przykryta i uszczelniona czymś o dobrej jakości.

Pokrywa to nie tylko głowica

Przyszło sądzić, że pokrywa studni to inaczej głowica. Ale w terminologi branżowej mówi się o różnych typach “przykrywek”. Mogą to być:

 • Plastikowe pokrywy na rurę studzienną
 • Głowice do studni PCV
 • Stalowe głowice uszczelniajace

Gdy jeszcze na niektórych podwórkach gospodarstw można spotkać “przodka” pokryw, czyli konstrukcję wykonaną z drewna lub blachy, dziś raczej odchodzi się od takich rozwiązań. Dlaczego?

Ponieważ są nieszczelne i mało praktyczne. Jak więc wybrać dobrą pokrywę? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w kolejnym akapicie.

Jak wybrać dobre pokrywy na studnie?

Wybór dobrej pokrywy do studni jest bardzo ważny. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

 • Najlepsze pokrywy to te, które zrobione są z trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów.
 • Pokrywy muszą być solidne, aby nie popękały ani nie uległy uszkodzeniom pod wpływem ciężaru.
 • Ważna jest również jakość zamków, które powinny być łatwe w obsłudze, niezawodne i odporne na korozję.
 • Poza tym dobrze jest wybierać pokrywy w kolorze zielonym lub brązowym, które są mniej widoczne wśród zieleni lub ładnie komponują się z kolorami otaczającej przestrzeni. 
 • Oczywiście, warto zwrócić również uwagę na wymiary pokrywy, aby pasowała idealnie do studni. 

 

pokrywy na studnie

Ile kosztuje dekiel do studni?

Cena pokrywy do studni zależy od wielkości i rodzaju studni oraz materiału, z którego jest wykonany. Możemy znaleźć takie dekielki już od około 100 złotych, a za modele droższe musimy zapłacić kilkaset złotych. Warto jednak pamiętać, że dobry jakościowo dekiel do studni to inwestycja na długie lata, która zabezpieczy nasz dom i ogród przed niebezpieczeństwem. 

Chcesz wycenić pokrywę do Twojej studni? Skontaktuj się z nami: 

https://leonarczyk.pl/akcesoria/#kontakt 

W ofercie sklepu Leonarczyk znajdziesz:

 • Głowice do studni wykonane z PCV – Zaprojektowane i wykonane na bazie wieloletniego doświadczenia.
  Zaawansowana konstrukcja i najlepszy stosunek ceny do jakości.
 • Głowice do studni ze stali nierdzewnej – Zaprojektowane i wykonane na bazie wieloletniego doświadczenia.
  Najwyższa jakość wykonania i bogata funkcjonalność gwarantuje wieloletnią bezawaryjne użytkowanie.

Pokrywy na studnie – Podsumowanie

Dobra pokrywa do studni to inwestycja w bezpieczeństwo. Teraz wiesz, jak go wybrać, zatem zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów zamówienia. 

kom.: 662 276 435
e-mail: biuro@grupaleonarczyk.pl

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024