Jak pozbyć się piasku ze studni głębinowej? Kurzawka w studni – Co zrobić?

Opublikowano

Grunt na Twojej działce jest zanieczyszczony, co prowadzi do tego, że podczas pompowania wody boisz się, że pompa ulegnie zniszczeniu? Niezależnie od głębokości studni piasek jest poważnym zagrożeniem dla całej instalacji. Sprawdź, co możesz zrobić, by uniknąć tego scenariusza.

Kurzawka w studni – Co to?

Kurzawka w studni to luźny, drobny osad piaskowy, który gromadzi się na dnie studni. Jest to zjawisko, które może wystąpić zarówno w studniach kopanych, jak i wierconych. Kurzawka składa się z piasku o wysokim nasyceniu wodą i ma niekorzystne parametry mechaniczne. Może powodować problemy z prawidłowym funkcjonowaniem studni, takie jak obniżenie poziomu wody, utrudnienie dostępu do wody oraz uszkodzenie instalacji wodnej.

Jak pozbyć się piasku z własnej studni kopanej, wierconej?

Istnieją różne sposoby zwalczania kurzawki, w zależności od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. Jeżeli masz problem z kurzawką w studni, warto skonsultować się z fachowcem, który może doradzić najlepsze metody usuwania i zapobiegania temu zjawisku. Jednak nie musisz obawiać się piasku jeśli zamontujesz w studni dobrą pompę.

Pompa głębinowa, która nie boi się piasku

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele pomp głębinowych, w tym również te, które nadają się do pracy w trudnych warunkach.

Poprzez wysoki poziom technologiczny oraz specjalną konstrukcję wirników pomp głębinowych dostępnych w naszej ofercie, sprzęt pozwala na pracę z podwyższoną zawartością piasku w pompowanej cieczy do 300g/m3.

Sprawdź ofertę na pompy głębinowe

Jak oczyścić wodę ze studni z piasku?

Aby oczyścić wodę ze studni z piasku, można zastosować kilka metod. Jedną z nich jest zastosowanie specjalnych filtrów do wody, które są w stanie usunąć zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek. Inną metodą jest regularne czyszczenie studni, które może pomóc usunąć nagromadzony piasek.

W przypadku poważnych problemów z piaskiem w wodzie ze studni warto skonsultować się z fachowcem, który może zasugerować odpowiednie rozwiązania, takie jak głębsze wiercenie studni lub instalacja specjalistycznego systemu filtracji.

Czy można wypompować piach ze studni?

Tak, można wypompować piach ze studni, jednak proces ten wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu pompę ssąco-tłoczną, która jest w stanie wypompować piasek i inne zanieczyszczenia z dna studni. Proces ten powinien być przeprowadzany przez specjalistę, aby uniknąć uszkodzenia studni lub pompy. W przypadku dużych ilości piasku może być konieczne głębsze wiercenie studni lub zastosowanie innych metod czyszczenia

jak pozbyć się piasku ze studni

Filtry do pompy głębinowej – Które wybrać?

Wybór filtrów do pompy głębinowej zależy od indywidualnych potrzeb i warunków. Istnieje wiele rodzajów filtrów, które mogą być stosowane w celu oczyszczenia wody ze studni głębinowej.

  • Filtry mechaniczne są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń stałych, takich jak piasek i osady. Filtry węglowe mogą pomóc w redukcji zapachu i smaku wody.
  • Filtry odwróconej osmozy są bardziej zaawansowane i usuwają większość zanieczyszczeń chemicznych i mikroorganizmów.

Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na przepływ wody, wielkość cząstek, które filtr ma usuwać, oraz koszty eksploatacji i konserwacji. W przypadku wątpliwości lub potrzeby bardziej szczegółowych informacji zalecamy skonsultowanie się z fachowcem, lub producentem filtrów.

Jak pozbyć się mułu ze studni?

Aby pozbyć się mułu ze studni, istnieje kilka skutecznych metod:

  • Można zastosować specjalne urządzenia filtracyjne, które pomogą usunąć muł i inne zanieczyszczenia mechaniczne z wody.
  • Filtry do wody, takie jak filtry mechaniczne, mogą być skutecznym rozwiązaniem. Inną metodą jest regularne czyszczenie studni, aby usunąć nagromadzony muł.
  • W przypadku poważniejszych problemów z mułem w wodzie ze studni warto skonsultować się z fachowcem, który może zasugerować odpowiednie rozwiązania, takie jak głębsze czyszczenie studni lub instalacja specjalistycznego systemu filtracji.

Jak pozbyć się piasku ze studni – Podsumowanie

Piasek to poważne zagrożenie dla działania pompy głębinowej i całej instalacji wodnej. Nie pozwól, by zanieczyszczenia zagroziły jej funkcjonowaniu. Wybierając dobry sprzęt, możesz zmniejszyć to ryzyko. Jaki sprzęt wybrać? Zachęcamy do przejrzenia oferty na:

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024