Naprawa pompy głębinowej – ile kosztuje, jak wygląda?

Opublikowano

Pompy głębinowe, choć słyną z niezawodności, są zwyczajnymi urządzeniami. Te prędzej czy później mogą ulec uszkodzeniu. W ten sposób właściciel studni ma spory problem. Zazwyczaj kończy się to wizytą serwisu. Czy można uchronić się przed takim scenariuszem? A jeśli już ten się wydarzy to, ile kosztuje naprawa pompy głębinowej? Czego się dowiesz:

  1. Przyczyny awarii pompy głębinowej
  2. Ile kosztuje naprawa i regeneracja pompy głębinowej
  3. Co robić, gdy pompa nie działa tak jak powinna

Przyczyny awarii pompy głębinowej do studni

pompa głębinowa

Pompy głębinowe to urządzenia bezawaryjne. Niestety cecha ta dotyczy sytuacji, gdy użytkownik właściwie o nią dba. Oczywiście nie oznacza to, że wszelkie awarie wynikają z błędu człowieka. Niektóre są wręcz nie do przewidzenia. 

Oto kilka porad, które pozwolą uchronić się przed niespodziewaną awarią pompy głębinowej.

Niewłaściwy montaż pompy głębinowej

pompa glebinowaSerwis instalujący pompę głębinową powinien zadbać o to, aby ta była solidnie podwieszona. Niestabilne połączenie w czasie pracy pompy może się obluzować, a to spowoduje jej zerwanie i wpadnięcie w głąb studni.

TIP: Sprawdzić stabilność pompy bezpośrednio po montażu przez serwis.

Zła wysokość pompy

Urządzenie nie może być zawieszone zbyt nisko, ponieważ w ten sposób może dojść do sytuacji, że dostanie się do niego piach. To szybki sposób na całkowite zniszczenie urządzenia.

TIP: Dokładnie określić wysokość położenia pompy i głębokość studni.

Pompa do zadań specjalnych

O ile urządzenie wydaje się solidne, to w praktyce jest dość delikatne. Chcąc pompować nią wodę z dużą ilością zanieczyszczeń, ta szybko ulegnie awarii. 

TIP: Ocenić jakość wody przed montażem pompy.

Praca bez wody

Pompa głębinowa bez wody jest jak kwiat bez podlewania – szybko uschnie. W sytuacji gdy do urządzenia nie dostaje się płyn, sprzęt szybko ulega zatarciu i nieodwracalnym zniszczeniu podzespołów.

TIP: Głębokość studni powinna umożliwiać stałe napełnianie się odwiertu, nawet w czasie suszy.

Spięcie elektryczne

Połączenie wody i prądu to czyste niebezpieczeństwo, stąd podłączenie pompy głębinowej do sieci elektrycznej powinno być bardzo bezpieczne. W sytuacji gdy dochodzi do regularnych spięć, nie ma co oczekiwać, że silnik pompy będzie je łagodnie znosił. To prosta droga do awarii.

TIP: Przemyśleć montaż podłączenia pompy do instalacji elektrycznej i dokładnie zabezpieczyć sieć.

Ile kosztuje naprawa pompy? Czy to się opłaca?

ile kosztuje naprawa pompy głębinowejOczywiście sposób rozwiązania problemu zależy od stopnia uszkodzeń. Niekiedy nawet z pozoru największy problem można rozwiązać wymianą bezpieczników.

Pierwszym krokiem, który warto poczynić, jest kontakt z producentem pompy – serwisem. Wstępne oględziny urządzenia mogą wskazać na problem. 

Dzięki temu będzie wiadomo czy pompa głębinowa wymaga wyłącznie naprawy jednej części, regeneracji większej ilości podzespołów czy wymiany całego urządzenia.

Koszty naprawy nie są stałe. Mogą wynieść od kilkudziesięciu złotych np. za wymianę uszczelki lub kilkuset złotych w sytuacji, gdy do wymiany jest silnik.

PORADY – GDY WYSTĄPIĄ USTERKI

ile kosztuje naprawa pompy głębinowejGdy mam gwarancję

Wystąpienie usterki to nie powód do zmartwień, a szczególnie gdy zakupiło się pompy u renomowanych producentów np. ZDS. Oferuje on gwarancję, stąd rozwiązanie problemu to tylko kwestia czasu. 

Gdy gwarancja się skończyła

W dokumentacji technicznej urządzenia dostępny jest rozdział o problemach i proponowanych jego rozwiązaniach. W ten sposób dzięki instrukcji można usunąć proste usterki samemu.

Przykład instrukcji do pompy głębinowej ZDS 

Gdy problemu nie da się rozwiązać samemu

W takiej sytuacji niezbędny jest kontakt z serwisem. Specjaliści są od tego, żeby pomagać, więc ich wizyta zdecydowanie postawi sprawę jasno i pomoże rozwiązać problem.

WSKAZÓWKA

Jeśli cena naprawy lub regeneracji przekracza 60% wartości pompy głębinowej – nie warto jej serwisować. O wiele korzystniej jest zainwestować w nowe urządzenie z wieloletnią gwarancją. 

Te możesz kupić tutaj. 

Ile kosztuje naprawa pompy głębinowej – Podsumowanie

Awaria pompy głębinowej to stresująca sytuacja. Na szczęście jest kilka wyjść, z których można skorzystać. 

Dzięki powyższym radom łatwiej będzie zapanować nad sytuacją gdy to właśnie Twoja pompa do studni odmówi posłuszeństwa.

Sprawdź promocyjne ceny pomp głębinowych do studni.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024