Głowica studzienna – Jak wybrać tą najlepszą?

Chcesz wybudować studnię i dobrać do niej odpowiednią głowicę? Dowiedz się, czym cechuje się dobra głowica studzienna.

Czego się dowiesz:

 • Czym jest głowica studzienna i do czego służy
 • Czy warto w nią inwestować
 • Jakie są rodzaje głowic
 • Jak rozpoznać dobrą głowicę
 • Gdzie kupić głowicę studzienną

Głowica studzienna – Efektywna ochrona studni głębinowej

Głowica studni głębinowej to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia dobrze prosperującej studni. Jej głównym zadaniem jest ochrona instalacji i systemu przed zanieczyszczeniami.

Dobrze dopasowana głowica studzienna chroni studnię przed dostawaniem się do niej zanieczyszczeń stałych oraz ciekłych pochodzących z powierzchni.

Czy zamknięcie studni jest w ogóle potrzebne?

Zdecydowanie tak. Choć naturalne jest, że nikt nie będzie specjalnie wrzucał do studni zanieczyszczeń, to warto podkreślić, że studnia może zostać zanieczyszczona na wiele innych sposobów.

Jednym z największych zagrożeń są owady oraz polne gryzonie. Nieraz na terenach miejskich w ujęciach wody stwierdzono utonięcia szczurów. To wyraźny sygnał, że odpowiednie zabezpieczenie jest ważne.

Głowica studni – Przed czym jeszcze chroni?

Głowica nazywana korkiem studziennym (niesłusznie) służy do zamknięcia studni głębinowej i chroni ją przed różnorodnymi zanieczyszczeniami.

Do powszechnych zalicza się:

 • zanieczyszczoną wodę gruntową i opadową
 • piasek z okolicznych pól
 • odpady roślinne, które mogą powodować procesy gnilne w wodzie
 • kamyki, które mogą zniszczyć wirnik pompy głębinowej

Głowica studni głębinowej – Inne funkcje

Warto podkreślić, że głowica to nie tylko zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem. Jej innym zadaniem jest zabezpieczenie rur studziennych. W niektórych przypadkach chroni ona bowiem rury przed powstaniem podciśnienia podczas pracy pompy głębinowej pod warunkiem, że głowica wyposażona jest w odpowietrznik. 

Głowica studni głębinowej stanowi również estetyczne i solidne podzielenie instalacji pompy głębinowej. Pozwala ona na strategiczne zaplanowanie i podzielenie instalacji, czyli umiejscowienie rury osłonowej i rury tłocznej w przypadku studni, które zasilają dom i ogród jednocześnie.

głowica studzienna

Zamknięcie ujęcia korkiem studziennym – Nieoczywista korzyść

Inną korzyścią płynącą z zastosowania głowicy na studni wody jest ochrona przed kradzieżą. Profesjonalne zamknięcie studni pełni bowiem rolę “prywatnego ochroniarza”, który utrudnia rozmontowanie instalacji i wyjęcie pompy głębinowej. Głowica wyposażona w odpowiednie systemy pewnie chroni ujście wody, dając tym samym wyższe poczucie bezpieczeństwa.

Głowica studzienna – Rodzaje

Przy wyborze głowicy w głowie właściciela studni może pojawić się kilka pytań. Wiele z nich dotyczy tego, jaki rodzaj głowicy wybrać.

Te dzieli się bowiem ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Najtańsze są głowice z PVC, które  nie są  przez nas rekomendowane do studni czy to przydomowych, czy innych studni o większej średnicy.  Około 90 % głowic z PVC dostępnych na polskim rynku  nich nie posiada odpowietrzenia a zastosowane w nich śruby skręcające, ulegają utlenieniu już po kilku latach. 

Jeśli jednak poszukujesz czegoś więcej, to bezwzględnie zainteresuj się tematem głowic ze stali nierdzewnej. Są one dedykowane do studni profesjonalnych jak i przydomowych. 

Bardzo dobrze sprawdzają się w studniach głębinowych, gdzie występuje tzw. “samo wypływ”. 

Profesjonalna głowica studzienna – Jakie cechy powinna mieć?

Każda głowica studzienna ma inną  konstrukcję. Plastikowa zbudowana jest z dwóch krążków wykonanych z PVC skręconych śrubami z ocynku i gumy między nimi, zaś głowica  ze stali  nierdzewnej  z  dwóch elementów nierdzewnych,   gumy   maksymalizującej poziom zabezpieczeń, śrub ze stali nierdzewnej, oraz rurki odpowietrzającej. Dzięki tak zwartej konstrukcji głowica ze stali nierdzewnej szczelnie nachodzi na rurę studzienną, tworząc trwałą i szczelną ochronę. 

Dlatego przy wyborze głowicy przede wszystkim należy sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana oraz czy:

 • jest odporna na korozję
 • jej rozmiar dopasowany jest do studni
 • w zestawie znajduje się gumowa uszczelka
 • posiada odpowietrzenie 

 

głowica studzienna

Głowica studzienna – Gdzie kupić?

Możliwości jest wiele. Warto jednak wybrać sprawdzonego dostawcę rozwiązań stosowanych w wyposażaniu studni głębinowej, co daje większą pewność, że akcesoria wytrzymają przez lata.

Jednym z miejsc, gdzie możesz kupić głowicę studzienną jest sklep Grupy Leonarczyk.

W naszej ofercie znajdziesz:

 • głowice do studni ze stali nierdzewnej  – o najwyższej jakości wykonania i bogatej funkcjonalności gwarantującej bezawaryjne użytkowanie.

Głowice studzienne – Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie doboru odpowiedniej głowicy studziennej, to służymy pomocą. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci dopasować głowicę do potrzeb i wymiarów studni: https://leonarczyk.pl/akcesoria/#kontakt 

Grupa Leonarczyk 2023