Presostat – schemat podłączenia, regulacja i zasada działania

Opublikowano

Pompy głębinowe i systemy hydroforowe, w które wyposażone są przydomowe studnie to niezwykle innowacyjne i funkcjonalne urządzenia. Ich budowa i podzespoły sprawiają, że pompowanie i tłoczenie wody odbywa się prosto i bezpiecznie. Jednym z ważniejszych elementów systemu jest wyłącznik ciśnieniowy, czyli tzw. presostat. Jaką funkcję w całej instalacji spełnia to urządzenie? Jaki jest schemat podłączenia presostatu do systemu? 

Presostat – czym jest to urządzenie i jaka jest jego zasada działania

Presostat to urządzenie stosowane w automatyce i systemach regulacji ciśnienia, które służy do monitorowania i kontrolowania jego wartości w układzie. Podstawową funkcją jest wykrywanie zmian w ciśnieniu i uruchamianie lub zatrzymywanie pompy w celu jego regulacji. 

Zasada działania presostatu opiera się na wykorzystaniu różnicy ciśnień. Urządzenie to ma dwie główne sekcje: sekcję pomiarową i sekcję sterującą. W sekcji pomiarowej znajduje się element wrażliwy na ciśnienie, najczęściej jest to membrana lub sprężyna, której elastyczność zmienia się w zależności od panującego ciśnienia. Gdy ciśnienie osiągnie określoną wartość, element pomiarowy reaguje na tę zmianę.

W sekcji sterującej znajduje się przełącznik elektryczny, który jest włączany lub wyłączany w zależności od reakcji elementu pomiarowego na ciśnienie. Jeśli ciśnienie przekracza ustaloną wartość, element pomiarowy wywołuje odpowiednią reakcję mechaniczną, co powoduje przełączenie stanu przełącznika w sekcji sterującej. Może to być na przykład zamknięcie lub otwarcie obwodu elektrycznego.

 

presostat schemat podłączenia

Gdzie można spotkać presostat – pompy głębinowe, klimatyzacja, kompresory

Presostaty są szeroko stosowane w wielu różnych dziedzinach, takich jak przemysł, automatyka budynkowa, instalacje wodne, wentylacja, hydraulika czy pneumatyka. Mogą służyć do monitorowania i sterowania pomp głębinowych, kompresorów, wentylatorów, ogrzewania i wielu innych systemów, w których spadki ciśnienia lub nadmierne wzrosty mogą być groźne dla prawidłowego działania. 

Jak podłączyć przełącznik ciśnienia wody do pompy głębinowej? – schemat podłączenia

Właściwe podłączenie presostatu to obok regulacja kluczowy czynnik odpowiadający za właściwe działanie tego urządzenia. Montaż przekaźnika do odbiornika odbywa się poprzez gwintowany otwór centralny. Ważne jest, aby otwór ten był odpowiednio uszczelniony. Następnie należy podłączyć przewody ciśnieniowe, które pozwalają wykonywać pomiary ciśnienia w instalacji. Kolejnym krokiem jest podłączenie pozostałych wyjść do manometru. Ostatecznie  presostat należy podłączyć do zasilania i silnika za pomocą przewodów, które łączy się do styków w wyłączniku ciśnieniowym. Ostatnim etapem jest skonfigurowanie wyłącznika zgodnie z wytycznymi dotyczącymi układu sprężonego powietrza.

Regulacja presostatu po montażu – jak to robić?

Ręczna konfiguracja presostatu to już przeszłość. Stosowaną ją w starych wyłącznikach. Teraz na rynku znaleźć można przede wszystkim wersje elektroniczne.

Niemniej jednak w przypadku wersji mechanicznych ostatnim etapem po zainstalowaniu presostatu jest jego skonfigurowanie. W jaki sposób właściwie wyregulować ten element? Jego nieprawidłowe ustawienie może sprawić, że nieodpowiedni poziom ciśnienia zmniejszy jakość działania systemu lub nawet doprowadzi do jego uszkodzenia. Do regulacji presostatu używa się specjalnych dwóch śrub wbudowanych w urządzenie. 

W celu regulacji ciśnienia załączania, czyli punktu, w którym urządzenie powinno się uruchomić po osiągnięciu zbyt niskiego ciśnienia roboczego, używa się dużej śruby. Natomiast mniejsza śruba służy do regulacji ciśnienia, przy którym sprężarka powietrza się wyłączy. Obydwa rodzaje śrub można obracać zarówno w lewo, jak i w prawo. Obrót w prawo skutkuje zwiększeniem ciśnienia, natomiast obrót w lewo powoduje jego zmniejszenie. W ten sposób można ustawić zarówno maksymalne jak i minimalne ciśnienie, które włącza lub wyłącza pompę. 

Ile kosztuje dobry czujnik różnicy ciśnienia?

Presostat to urządzenie łatwo dostępne, które można kupić w wielu różnych sklepach stacjonarnych lub internetowych. Średni koszt presostatu wynosi około 100-150 złotych. Na rynku dostępne są presostaty w różnym przedziale cenowym. Można znaleźć urządzenia, za które trzeba zapłacić nie więcej niż 50 złotych, ale również takie, których cena wynosi około 500-600 złotych. Biorąc pod uwagę, że presostat wody do pompy to element odpowiadający za bardzo ważne procesy dlatego nie warto oszczędzać na jego zakupie. 

Presostat wody – podsumowanie

Presostat to urządzenie niezwykle ważne w działaniu systemu hydroforowego. Jego zadaniem jest mierzenie ciśnienia i zmiana pracy instalacji w celu dopompowania wody lub aby wyłączyć pompę. Ważne jest jednak jego odpowiednie podłączenie i regulacja. Nie jest to jednak trudna czynność, dlatego mamy nadzieję, że z pomocą naszego tekstu świetnie sobie poradzisz. 

Jeśli planujesz wiercenie studni głębinowej i szukasz odpowiedniej pompy głębinowej oraz sterowników takich jak wyłącznik ciśnieniowego, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu. Posiadamy najlepszy sprzęt oraz konkurencyjne ceny. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie!

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024