Jaki filtr antypiaskowy do hydroforu wybrać?
Pompa głębinowa i zbiornik hydroforowy pozwalają pozyskiwać wodę z ujęcia podziemnego oraz zapewniają odpowiednie, stałe ciśnienie w całej instalacji. Niestety tego typu źródło wody może być zanieczyszczone cząstkami stałymi. Aby nie uszkodzić pompy, warto więc zadbać o odpowiedni filtr. Jaki filtr antypiaskowy do hydroforu wybrać? Dowiesz się z tego artykułu.
Dlaczego piasek może zniszczyć hydrofor? Czy filtr to ważny element pompy?
Pompa hydroforowa to element systemu pobierania wody ze studni, który może być narażony na zanieczyszczenia znajdujące się w wodach głębinowych. Najbardziej problematyczny jest drobny piasek, który może powodować wiele problemów. Do częsty sytuacji zaliczyć możemy np. częste wycieranie wirników pompy lub zapychanie instalacji do nawadniania ogrodu. Zastosowanie filtra sprawia, że woda nie będzie zawierała zbędnych zanieczyszczeń.
Jakie rodzaje filtrów antypiaskowych wyróżniamy?
Do zestawów hydroforowych możemy wyróżnić różne filtry antypiaskowe. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę też z wkładem siatkowym oraz dyskowym. Każde z tych urządzeń do filtrowania wody ma swoje wady i zalety. Poniżej opisujemy dokładnie te filtry.
Zalety filtra siatkowego do hydroforu
Siatkowy filtr antypiaskowy to urządzenie przeznaczone do skutecznego i efektywnego oczyszczania wody z zanieczyszczeń stałych. Montowane na rurze ssącej przed zbiornikiem hydroforowym. Chroni on pompę przed zużyciem wirników.
Powszechne objawy zużycia wirników to obniżona wydajność pompy do wody oraz trudności z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia w hydroforze. Dzięki zastosowaniu tego filtra nie trzeba się martwić o zużycie pompy.
Kiedy warto postawić na filtr dyskowy?
Filtry dyskowe to akcesorium zbudowane z wysoce odpornego tworzywa. Za filtracje odpowiada zestaw dysków na stelażu, z którego każdy wyposażony jest w rowki o trójkątnym przekroju poprzecznym. Po drugiej stronie dysku kanaliki skierowane są w drugim kierunku. Konstrukcja ta zapewnia wysoką jakość filtracyjną.
Największą zaletą filtrów dyskowych jest nie tylko wydajność, ale również długotrwałe wykorzystywanie. Wymagają one jedynie okresowego czyszczenia pod bieżącą wodą. Taki filtr może być wykorzystywany przed 5-10 lat, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić fundusze.
Jaki filtr antypiaskowy do hydroforu wybrać – Podsumowanie
Aby mieć pewność, że układ instalacji będzie działać bez zarzutu warto zastosować odpowiedniej jakość filtr antypiaskowy. Będzie zabezpieczać on delikatne elementy pompy przed uszkodzeniem. Na pewno jest to inwestycja, która zwróci się pod postacią dobrze i długo działającej pompy hydroforowej. Oczywiście warto również zadbać o dobrej jakości pompę głębinową lub zbiornik hydroforowy dlatego jeśli szukasz tego typu urządzeń, zapraszamy do przejrzenia naszej oferty, W naszym sklepie na pewno znajdziesz to czego potrzebujesz w atrakcyjnych cenach.