Przyłącze do studni głębinowej typu szwedzkiego – 6 zalet

Opublikowano

Budowa studni głębinowej na własnej działce to świetna sprawa, jeśli nie masz możliwości podłączenia się do miejskiej sieci wodociągowej. To również dobry wybór w momencie, gdy zużywasz znaczne ilości wody np. do podlewania ogrodu lub hodowli zwierząt. Tradycyjne sposoby budowy studni głębinowej wiążą się z wykonaniem betonowego kręgu, który jest zwieńczeniem i osłoną. Nie każdemu jednak taki sposób musi się podobać. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą przyłącza szwedzkie. Czy one są? Jakie są inne zalety złącza szwedzkiego?

Czym jest złącze szwedzkie? 

Jeśli chcesz zrezygnować z betonowej obudowy studni, wybór adaptera będzie najlepszym wyjściem. Jego największą zaletą jest możliwość wyprowadzania rury tłocznej ponad rurę osłonową. Sprawia to, że montaż studni nie zajmie zbyt dużo miejsca na terenie działki. Umożliwia on również mocne i szczelne mocowanie pompy głębinowej

Dlaczego warto zdecydować się na złącze szwedzkie do studni głębinowej?

Obudowa studni typu szwedzkiego ma wiele zalet, które w większości sytuacji stawiają ją ponad obudową z kręgów betonowych. Najważniejsze zalety montażu adaptera do pompy to:

  • Łatwy i szybki dostęp do studni – ułatwia to montaż i demontaż pompy głębinowej w odwiercie oraz jej naprawy lub wymianę.
  • Brak betonowej obudowy – konieczności montażu/budowy betonowej obudowy jako wykończenia studni głębinowej.
  • Niezawodność – złącza szwedzkie do pomp to wyjątkowo solidne i niezawodne rozwiązanie.
  • Doskonała szczelność studni – pozwala to eksploatować studnię na terenach zagrożonych powodzią, bez obawy o zanieczyszczenie źródła wody. 
  • Brak problemu z zamarzaniem wody w rurach – złącze na stałe połączone i zakopane jest z rurociągiem tłocznym poniżej strefy zamarzania gruntu, co pozwala uniknąć zamarzanie wody.
  • Oszczędność – zastosowanie adaptera studni głębinowej jest tańszym wyjściem niż obudowa betonowa.

Adapter do pompy głębinowej mosiężny czy z brązu? 

Adaptery do pomp typu szwedzkiego mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są te z mosiądzu, jednak to te wykonane z brązu charakteryzują się lepszą jakością. Dłużej zachowują swoją sprawność i jeszcze wolniej ulegają zużyciu. Jeśli wybierasz między jednym a drugim materiałem, zdecydowanie polecamy wybrać ze wykonane z brązu. 

złącze szwedzkie

Gdzie montuje się złącze typu szwedzkiego?

Złącze typu szwedzkiego zawsze montuje się w górnej części rury osłonowej. Z jednej strony złącze połączone jest gwintem z pompą głębinową, z drugiej natomiast posiada wyprowadzenie na dalszy rurociąg, którym woda tłoczona przez pompę jest doprowadzana do zbiornika hydroforowego zamontowanego w domu lub pomieszczeniach gospodarczych.

Kiedy warto postawić na tradycyjne betonowe kręgi?

Pamiętaj jednak, że w niektórych sytuacjach stosowanie betonowej obudowy studni może być dobrym wyjściem. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy planujesz zamontować hydrofor tuż przy studni. Decyzja o takim rozwiązaniu najczęściej podejmowana jest przez osoby, które zamierzają korzystać ze studni tylko w miesiącach ciepłych np. do nawadniania ogrodu.

Złącze szwedzkie do pompy głębinowej – Podsumowanie

Podsumowując, złącze szwedzkie oferuje możliwość zawieszenia pompy głębinowej w otworze studziennym. Takie rozwiązanie nie wymaga konieczności wyprowadzania rury tłocznej ponad rurę osłonową. Zawór szwedzki umożliwia szczelne mocowanie pompy głębinowej oraz utrudnia jej kradzież. Jeśli planujesz budowę studni głębinowej oraz montaż pompy zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą dobrać Ci odpowiednią pompę do instalacji oraz potrzebne akcesoria np. takie jak szwedzkie złącze pompy głębinowej. Skorzystaj z formularza na stronie lub zadzwoń!

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024