Kopanie studni – o czym należy pamiętać podczas prac?

Opublikowano

Własna przydomowa studnia sprawdzi się zarówno do zaopatrywania w wodę domu jak i gospodarstwa. Szczególnie przy dużym zapotrzebowaniu na wodę może okazać się, że wykonanie studni jest tańszym rozwiązaniem niż podłączenie do sieci wodociągowej. Planując odwierty i kopanie studni należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, od których zależy jakość i wydajność całej inwestycji takich jak dobra pompa głębinowa oraz właściwe usytuowanie studni.

Usytuowanie studni na działce – zachowaj właściwe odległości

Zanim przejdziesz do konkretnych prac mających na celu wykopanie studni, musisz wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Co do usytuowania należy zwrócić uwagę na dwie kwestie, głębokość warstwy wodonośnej oraz prawo. Jeśli chodzi o stronę prawną, lokalizując studnię, należy uwzględnić poniższe odległości:

  • 5 m od granicy działki,
  • 7.5 m od osi rowu przydrożnego,
  • 15 m od budynków inwentarskich i wszelkiego rodzaju zbiorników do gromadzenia nieczystości,
  • 30 m od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej (jeżeli są odprowadzane ścieki oczyszczone biologicznie),
  • 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej (bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków).

Pamiętaj o dopełnieniu formalności związanych z kopaniem studni

Na szczęście w większości przypadków kopiąc studnię głębinową lub studnię kręgową nie trzeba posiadać pozwolenia wodnoprawnego. Jest tak, ponieważ wedle prawa woda pod powierzchnią działki należy do jej właściciela. Wyjątkiem będą jedynie studnie kopane powyżej 30 m głębokości lub takie, których pobór wody wynosi więcej niż 5 m3 na dobę. Wówczas należy sporządzić plan robót geologicznych. 

Dobrze przemyśl konstrukcję studni i jej późniejszą eksploatację

Wydajność studni to jej najważniejszy aspekt dlatego, jeśli planujesz jej budowę, musisz zadbać by cała konstrukcja, była zaplanowana w odpowiedni sposób. Niezależnie czy ma to być studnia z betonowych kręgów kopana ręcznie, czy specjalistyczna wiercona studnia głębinowa musisz zadbać o jej odpowiednie wykonanie i podzespoły takie jak pompa, rury itp.

Prace ziemne związane z budową studni zleć doświadczonym fachowcom

Planując pozyskiwanie wody ze studni głębinowej, należy również wybrać odpowiednią ekipę, która zajmie się jej wykopaniem. Dobra firma zadba by cały proces wykonania studni, przebiegł we właściwy sposób. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że nie doszło do różnego rodzaju zaniedbań, które mogą wpłynąć na późniejszą eksploatację studni.

 

kopanie studni

 

Po zbudowaniu studni głębinowej wykonaj badanie wody

Woda ze studni może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Można nią podlewać ogród lub zasilać dom w wodę użytkową. Nie zawsze jednak wody gruntowe nadają się do użytku. Czasem zdarza się, że z różnych względów są one zanieczyszczone np. przez rolnictwo czy pobliskie fabryki. Dlatego po wykopaniu studni kręgowej jak i głębinowej należy wykonać badanie wody, by mieć pewność, że nadaje się do użytku. 

Zamontuj dobrą pompę głębinową

Sercem studni głębinowej jest jej pompa i system hydroforowy. To te dwa urządzenia zapewniają bezawaryjną obsługę studni i zaopatrzenie w wodę dom oraz gospodarstwo. Aby mieć pewność, że studnia będzie działała wydajnie i bezproblemowo przez wiele lat, warto postawić na wysokiej jakieś urządzenia. Jeśli szukasz odpowiedniej pompy głębinowej lub zestawów hydroforowych sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. 

Kopanie studni głębinowej – podsumowanie

Kopanie studni krok po kroku z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół zapewni Ci jej bezproblemową eksploatację przez wiele lat. Stosują się do naszych podpowiedzi, zadbasz o wszystkie najistotniejsze sprawy, które pozwolą Ci wykonać własne źródło wody pitnej. Jeśli szukasz właściwej pompy głębinowej do studni wierconej lub hydroforu koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, w której znajdziesz sprzęt najwyższej klasy.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024