Jakie powinno być ciśnienie w hydroforze?

Opublikowano

Przydomowa studnia głębinowa pozwala skutecznie zaspokoić zapotrzebowanie na wodę zarówno małego jak i dużego gospodarstwa domowego. Aby cały system zachował wysoką wydajność, montuje się do niego zbiornik hydroforowy np.  przeponowy, membranowy lub inny model. Kluczowym aspektem działania systemu jest ciśnienie w zbiorniku. Jakie ciśnienie powietrza w zbiorniku jest optymalne? Jak dobić powietrze do hydroforu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. 

Czym jest hydrofor i jakie ma zastosowanie?

Zbiornik hydroforowy to pojemnik używany w systemach wodnych w celu magazynowania wody i utrzymania stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Składa się z hermetycznego zbiornika, zwykle wykonanego z metalu lub tworzywa sztucznego, który jest podłączony do sieci wodociągowej i pompy.

Zadaniem zbiornika hydroforowego jest regulowanie ciśnienia wody w sieci. Kiedy pompa jest włączona, pobiera wodę z sieci i pompuje ją do zbiornika. Gdy poziom wody w zbiorniku osiąga określoną wartość, pompa zostaje wyłączona. Kiedy poziom wody w sieci spada poniżej pewnego poziomu, pompa zostaje ponownie włączona, aby dolewać wodę do zbiornika i podnieść ciśnienie w sieci.

Dzięki zbiornikowi hydroforowemu można utrzymać równomierne ciśnienie w sieci wodociągowej, niezależnie od zmian w poborze wody. Jest to szczególnie przydatne w przypadku systemów wodociągowych, które obsługują domy, budynki mieszkalne, a także różnego rodzaju obiekty przemysłowe. Zbiornik hydroforowy pomaga zabezpieczyć pompę przed częstym włączaniem i wyłączaniem, co może skrócić jej żywotność, oraz zapewnia stały dostęp do wody pod odpowiednim ciśnieniem.

 

ciśnienie w hydroforze

 

Czy ciśnienie w zbiorniku hydroforowym ma znaczenie? – skutki złego ciśnienia

Po pierwsze, zapewnia ono prawidłowe działanie całego systemu wodociągowego. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, woda może nie osiągnąć wszystkich punktów końcowych w budynku, co prowadzi do słabego strumienia wody w kranie. Z drugiej strony, zbyt wysokie ciśnienie może powodować przeciążenie instalacji, prowadząc do wycieków, uszkodzeń rur i nadmiernego zużycia wody.

Odpowiednie ciśnienie w hydroforze ma także wpływ na efektywność energetyczną systemu. Jeśli ciśnienie jest dobrze dostosowane, pompa wodna będzie pracować efektywnie, zużywając mniejszą ilość energii. Nieprawidłowe ciśnienie może prowadzić do częstego załączania się pompy głębinowej i nadmiernego obciążenia co może prowadzić do jej uszkodzenia. 

Problemy z ciśnieniem w hydroforze można obserwować zarówno poprzez np. niskie ciśnienie wody w kranie jak i na manometrze zainstalowanym w hydroforze. Obserwacja manometru pozwoli rozpoznać moment gdy trzeba wyregulować ciśnienie. 

Jakie powinno być ciśnienie w hydroforze?

Ciśnienie wewnątrz hydroforu do studni powinno być dostosowane do specyfikacji studni i jej zastosowania. Zazwyczaj, optymalne ciśnienie w hydroforze dla studni wynosi ok. 1,5 bara w przypadku zbiorników do 100 l. Większe zbiorniki powyżej 200 l powinny posiadać ciśnienie od 2 do nawet 3 barów. Zbiorniki ocynkowane przeponowy może mieć ciśnienie od 1,5 do 2,5 bara. 

Jak uzupełnić ciśnienie w zbiorniku, czyli potocznie dobić powietrze

Uzupełnienie powietrza w zbiorniku, czyli tzw. poduszki powietrznej nie jest trudną czynnością. W wielu sytuacjach można to zrobić samemu. Aby dobrze wykonać tę czynność, najpierw należy obniżyć ciśnienie wody w instalacji. Aby to osiągnąć, trzeba wyłączyć zasilanie i spuścić wodę. Następnie przez specjalny wentyl w instalacji należy pompować powietrze do zbiornika. Można to zrobić za pomocą kompresora lub zwykłej pompki samochodowej. Każdy hydrofor jest inny dlatego, aby wiedzieć jakie ciśnienie osiągnąć zwróć uwagę na tabliczkę znamionową załączoną do hydroforu przez producenta.

Ciśnienie powietrza w hydroforze – podsumowanie

Ciśnienie w hydroforze jest niezwykle ważne. To od niego zależy czy w kranie będzie leciała odpowiednia ilość wody. Gdy ciśnienie w układzie studni głębinowej nadmiernie spadnie, należy uzupełnić powietrze w hydroforze. Dobijanie powietrza nie jest trudną czynnością, dlatego spokojnie możesz zrobić to samemu. Jeśli planujesz budowę studni na własnej działce i szukasz odpowiedniej pompy głębinowej lub zbiornika hydroforowego koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Posiadamy bogaty asortyment i najlepszy sprzęt na rynku. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze zestawu hydroforowego, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści chętnie Ci doradzą.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024