Jak wybrać zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej w domu, gospodarstwie rolnym i zakładzie produkcyjnym?

Opublikowano

Inwestycja w pompę głębinową to korzystne rozwiązanie dla właścicieli działek, którzy cenią oszczędność. Jeśli działka nie ma podłączenia do sieci wodnej,  to wykopanie studni może okazać się o wiele tańsze. Jednak nie należy ulec złudzeniu, że pierwsza lepsza pompa głębinowa i dobrany do niej zbiornik będzie trafiony. Jaki więc wybrać zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej?

Czego się dowiesz:

  • Jak dobrać zbiornik do domu
  • Jak dobrać zbiornik do gospodarstwa rolnego
  • Jak dobrać odpowiedni zbiornik do pompy głębinowej

Jak dobrać zbiornik hydroforowy do domu?

Wszystko zależy od wielkości gospodarstwa domowego. Logicznie rzecz biorąc im więcej osób mieszka w domu, tym większy powinien być zbiornik hydroforowy.

Dzięki temu pompa nie będzie załączać się zbyt często, co wydłuży jej żywotność i zmniejszy zużycie prądu.

Do domów, gdzie mieszka od 3 do 5 osób zaleca się wybranie zbiornika hydroforowego o pojemności minimum 150 litrów.

Warto jednak uwzględnić fakt, że przy dużym zużyciu wody często spotyka się spadki ciśnienia wody, gdy całość zostaje zużyta w czasie np. brania prysznica, co powoduje ponowne włączenie pompy.

Większy zbiornik hydroforowy np. 300 litrów rekompensuje ten efekt, bo działa jak akumulator, kumulując nadmiar wody.

Jak dobrać zbiornik do gospodarstwa rolnego?

Gdy zapotrzebowanie na wodę jest spore, wtedy najkorzystniej jest zainwestować w duży zbiornik. Świetnie sprawdzą się zbiorniki hydroforowe o pojemności 500 litrów.

Duże zbiorniki cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia, co wydłuża ich żywotność oraz oszczędza wielu problemów związanych z ciągłych i dużym obciążeniem pompy i zbiornika.

Zbiorniki hydroforowe o tej pojemności sprawdzą się również w przypadku zakładów produkcyjnych i plantacji.

Jak dobrać odpowiedni zbiornik do pompy głębinowej?

Wariant 1

Tutaj bezwzględnie należy kierować się pewną zależnością. Gdy pompa ma niską wydajność i charakteryzuje się niższymi parametrami, to lepiej jest dobrać do niej zbiornik hydroforowy o większej pojemności.

W ten sposób zapewni się stały dostęp do wody użytkowej, ponieważ jej zapas będzie nagromadzony w zbiorniku, nawet przy sporym zużyciu.

Wariant 2

Z kolei, jeśli pompa wykazuje wysoką wydajność, to bez obaw można postawić na zbiornik hydroforowy o mniejszej pojemności.

W takiej sytuacji pompa bez problemu poradzi sobie z szybkim uzupełnieniem wody w zbiorniku bez widocznego efektu spadku ciśnienia wody czy nawet jej braku.

Praktyczna porada

Jednym z głównych kryteriów wyboru odpowiedniego zbiornika hydroforowego do pompy głębinowej jest ocena dziennego zapotrzebowania na wodę użytkową w danym gospodarstwie.

Niezależnie czy jest to dom jednorodzinny, gospodarstwo rolne czy zakład produkcyjny, przed zakupem zbiornika warto ocenić średnie zużycie wody.

Ważne jest jednak to, aby nawet przy średnim zużyciu 300 litrów wybrać zbiornik o nieco większej pojemności. W ten sposób można podnieść komfort codziennego użytkowania wody (zasada ta dotyczy każdej pojemności).

Jaki zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej – Podsumowanie

Aby dopasować zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej, należy dobrać go do przeznaczenia (dom, gospodarstwo rolne), średniego zużycia wody użytkowej oraz wydajności pompy.

W ten sposób można oszczędzić sobie wiele problemów z niskim ciśnieniem wody lub jej brakiem, w sytuacji, gdy jest pilnie potrzebna.

Jeśli szukasz trwałego zbiornika hydroforowego w dobrej cenie, to sprawdź ofertę Grupy Leonarczyk.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024