Jaki kabel do pompy głębinowej wybrać? – Kluczowe cechy

Opublikowano

Urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym mają to do siebie, że wymagają odpowiedniego zasilania. Tak właśnie wygląda sprawa z pompami do wody wykorzystywanymi np. w studni, szambie i innych zbiornikach z wodą. Często zdarza się, że zakupiona pompa nie posiada własnego przewodu, dlatego samemu należy zaopatrzyć się w kabel. Jaki kabel do pompy głębinowej najlepiej kupić? Czym się kierować, by dobrać przewód elektryczny spełniający wszystkie wymagania? 

Jakie kabel do pompy głębinowej wybrać – Na co zwrócić uwagę?

Przewód elektryczny do pompy głębinowej to bardzo ważny element całego systemu. Dlatego właśnie decydując się na montaż pompy, należy również zadbać o jej zasilanie. Nie każdy przewód jest kompatybilny i właściwy dla danej pompy dlatego trzeba go dobrać w odpowiedni sposób. 

Konieczne jest, aby kabel był bezpieczny, wytrzymały i odporny na trudne warunki pracy, a ponadto:

  • bez problemu pracował pod wodą,
  • był właściwie dobrany do mocy zasilanego urządzenia
  • był dopuszczony do kontaktu z wodą pitną,
  • odpowiednio zabezpieczony przed skutkami zwarć i przeciążeń.

Wodoodporność – budowa umożliwiająca pracę pod zanurzeniem

Z racji charakterystyki pracy typowej pompy zanurzeniowej, najważniejszą kwestią w doborze kabla zasilającego jest oczywiście możliwość pracy w wodzie. Źródłem zasilania dla pomp tego typu jest prąd elektryczny, a jak wiadomo, w zetknięciu z wodą mogłoby dojść do zwarcia i uszkodzenia silnika. 

Dobierając odpowiedni przewód do pompy pracującej pod wodą, należy wybrać taki, który zabezpieczony jest dodatkową izolacją z gumy i tworzywa sztucznego i posiadający odpowiednie dopuszczenia. 

Odpowiednio przekrój kabla – co zalecają producenci?

Równie ważnym czynnikiem istotnym przy zakupie przewodu jest rodzaj oraz moc silnika pompy. Na co wpływa moc pompy oraz jej rodzaj? Te cechy silnika definiują to, jaka może być maksymalna długość przewodu oraz jego przekrój w stosunku do mocy silnika.

Pompy pracujące głębinowo mogą być wyposażone w silniki jednofazowe lub trójfazowe. Różnią się one tym, że te pierwsze wymagają dostarczenie większej ilości prądu niż pompy z silnikami trójfazowymi nawet przy tej samej mocy urządzenia.  

Dopuszczenie do pracy z wodą pitną

Podstawowym miejscem zastosowania pomp tego typu są przydomowe studnie głębinowe. Pobierana jest z nich woda do codziennego użytku dla domowników, zwierząt hodowlanych czy do podlewania ogrodów. 

Decydując się na budowę własnej studni, należy mieć pewność, że wszystkie jej elementy są dopuszczone do kontaktu z wodą pitną. Dotyczy się to również przewodów. 

Chcąc dobrać odpowiedni kabel, należy wybrać ten wykonany z najlepszej jakości materiałów. Można mieć wtedy pewność, że tworzywo izolacji nie będzie np. wytwarzać niebezpiecznych, szkodliwych związków w kontakcie z wodą. 

jaki kabel do pompy głębinowej wybrać

 

Przedłużenie kabla do oryginalnie montowanego przewodu elektrycznego

Zdarza się również, że zakupiona pompa posiada już zamontowany kabel. Niestety najczęściej fabryczny kabel zasilający jest bardzo krótki i nie wystarczy na odległość pompy od źródła zasilania. W takiej sytuacji można zastosować dodatkowe przedłużenie jednak i ono nie może być pierwsze lepsze. 

Aby zapewnić odpowiednią pracę pompy, należy zadbać by przedłużenie, wyposażone było w specjalne hermetyczne złącze, które będzie odporne na wodę i wilgoć w miejscu łączenia. 

Jaki kabel do pompy głębinowej wybrać – Podsumowanie

Jak widzisz, nie tylko wybór dobrej pompy ma kluczowe znaczenie. Trzeba zadbać również o wiele elementów z nią współpracujących. Jeśli chcesz uniknąć dużych spadków napięcia, czy problemów z pracą silnika pamiętaj o właściwym kablu. W tej kwestii stosuj się do naszych porad, dobierz odpowiednią średnicę żyły oraz długość kabla zasilającego pompę a będziesz miał pewność, że wszystko działa prawidłowo. Jeśli szukasz odpowiedniej pompy głębinowej lub podzespołów odwiedź nasz sklep internetowy. Posiadamy różne modele pomp, kabli i innych elementów, z których na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024