Jaka pompa głębinowa do brudnej wody – Czym się kierować?

Opublikowano

Nie każda pompa nadaje się do każdego rodzaju wody. Powinni o tym pamiętać wszyscy, którzy decydują się na wypompowywanie wody z niezbyt czystych zbiorników. Najlepsze pompy pozwalające na swobodny przepływ wody z różnymi zabrudzeniami różnią się budową od tradycyjnych urządzeń. Czy można korzystać z pompy głębinowej do wody brudnej? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej pompy radzącej sobie z zanieczyszczeniami? 

Rodzaje pomp – Pompy głębinowe, zanurzeniowe, hydrofory

Pompy do wody to bardzo szerokie spektrum. Istnieją cztery podstawowe rodzaje pomp nadające się do różnych ujęć wody i zastosowań. Pompy, które warto wyróżnić to przede wszystkim:

  • Pompa hydroforowa – to pompa i zbiornik, zabudowane obok siebie (np. piwnica), który magazynuje wodę pobieraną ze studni. Dzięki niemu można utrzymać stabilne ciśnienie w instalacji wodnej. Jeśli ciśnienie wody w zbiorniku spadnie poniżej określonego poziomu, hydrofor automatycznie włączy pobór wody. Skuteczne zassanie wody ze studni to około 7,5 m. Wada – głośna praca, co słychać w domu.
  • Pompa głębinowapompy głębinowe służą przede wszystkim to pracy na dużych głębokościach. Charakteryzuje się dużą wydajnością, i wysokością podnoszenia wody. Wykorzystuje się je jako pompy do wierconych studni głębinowych. Głównie znajdują zastosowania w pompowaniu czystej wody. 
  • Pompa zanurzeniowa – pracuje całkowicie pod wodą. Dobre pompy tego typu wyposażone są w pływak z wyłącznikiem, które chroni je przed pracą na sucho. Odpowiednie modele świetnie radzą sobie z zanieczyszczoną cieczą np. z szamba (musi być z rozdrabniaczem) czy zalanych budynków. Ze względu na gabaryty nie nadają się do studni głębinowych.
  • Pompa powierzchniowa – efektywnie pracują tam, gdzie lustro wody znajduje się na głębokości do 7 metrów. Najczęściej służy, by zaopatrywać w wodę przydomowy ogród. 

Pompa do wody brudnej i czystej – W czym tkwi różnica? 

Główną różnicą między pompą do wody brudnej i czystej jest to, do jakiego rodzaju wody są przeznaczone. 

Pompy do wody czystej są zaprojektowane do pompowania wody, która jest stosunkowo czysta, bez większych zanieczyszczeń lub stałych cząstek. Woda ta może pochodzić z ujęć wodnych, studni, zbiorników lub innych źródeł, które nie zawierają większych ilości błota, piasku, kamieni czy innych zanieczyszczeń.

Konstrukcja pompy do wody brudnej pozwala na pompowanie wody zanieczyszczonej, która zawiera duże ilości stałych cząstek, błota, piasku, liści lub innych substancji organicznych, lub nieorganicznych. Takie wody zazwyczaj pochodzą z zalanych piwnic, kanalizacji, oczyszczalni ścieków, stawów, szamb czy basenów. Pamiętaj, że do wody brudnej przede wszystkim stosowane są pompy zatapialne. 

jaka pompa głębinowa do brudnej wody

Pompa do wody brudnej – Jak ją wybrać?

Pompa służąca do wody brudnej i czystej różni się głównie filtrem, który jest w niej zamontowany. W przypadku tego typu pomp filtr musi mieć większą średnicę dopływu. 

Dodatkowo, pompy do wody z osadami mają większą moc, ponieważ muszą radzić sobie z odprowadzaniem wody z większą zawartością odpadów. Aby skutecznie zasysać wodę, pompa wyposażona może być również w specjalny rozdrabniacz z ostrzami. 

Gdzie można zastosować pompę do brudnej wody?

Modele pomp do czerpania wody brudnej posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdzą się w wielu sytuacjach, gdzie przez zanieczyszczenia, tłoczenie wody nie będzie takie proste. 

Najczęściej tego typu wodę spotkać można w takich sytuacjach jak:

  • Odpompowywanie wody z zalanych piwnic, kanałów, studzienek ściekowych, stawów, basenów lub innych obszarów, gdzie występuje dużo wody brudnej.
  • Usuwanie wody z wykopów, rowów i innych miejsc, gdzie nazbierało się dużo błota podczas prac ziemnych i na budowach. 
  • Wypompowywanie wody z przydomowych szamb lub oczyszczalni ścieków i innych zbiorników.

Jaką pompę do wody brudnej wybrać? – Podsumowanie

Pompy do szamba i innych miejsc, gdzie może znajdować się brudna woda, powinny być specjalnie do tego przeznaczone. W takiej sytuacji korzystanie ze zwykłych pomp może spowodować ich zapchanie a w najgorszym przypadku doprowadzić do spalenia silnika pompy. By efektywnie wydobywać wodę z zabrudzeniami, wybierz urządzenie, stosując się do naszych podpowiedzi. Odpowiednia wydajność pompy oraz dodatkowe usprawnienia takie jak rozdrabniacz zapewnią prawidłową pracę pompy nawet w trudnych warunkach.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024