Jaka pompa do zraszaczy? Jak wybrać pompę do nawadniania ogrodu?

Opublikowano

Nawadnianie dużego ogrodu to spore wyzwanie. Szczególnie gdy źródłem wody jest studnia. Dowiedz się, jaka pompa głębinowa do nawadniania ogrodu sprawdzi się najlepiej.

Czego się dowiesz:

  • Jaki rodzaj pompy wybrać do nawadniania ogrodu
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy do zraszaczy
  • Jaka wydajność pompy to minimum

Rodzaje pomp nawadniających idealne do ogrodu

Na rynku dostępnych jest, co najmniej kilka rodzajów pomp. Jednak w przypadku nawadniania ogrodu zaleca się wybrać pompę głębinową.

Wynika to z faktu, iż instalacje tego typu są najmniej awaryjne, co ma kluczowe znaczenie w kontekście dbania o ogród. Jeśli ten prowadzony jest dla celów biznesowych, to nietrudno wyobrazić sobie skalę strat w sytuacji, gdy przez x dni w gospodarstwie brakuje wody.

Warto również wspomnieć, że pompy głębinowe to urządzenia o wysokiej wydajności, co również ma kluczowe znaczenie w kontekście nawadniania dużych powierzchni.

jaka pompa do zraszaczy

Jaka pompa do nawadniania ogrodu będzie najlepsza?

Przy wyborze pompy do nawadniania ogrodu należy wziąć pod uwagę wiele czynników:

  • Wielkość pompy i ilość wody, którą może tłoczyć, będzie zależała od wielkości ogrodu i tego, ile wody jest wymagane.
  • Ważne jest, aby wybrać pompę o wystarczającej mocy, aby pokryć obszar, którego potrzebujesz, a jednocześnie być wydajnym i niezawodnym.
  • Dodatkowo, przy wyborze pompy do nawadniania ogrodu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak poziom hałasu, koszty i wymagania dotyczące instalacji.

Ogólnie rzecz biorąc, pompy elektryczne są zwykle bardziej wydajne niż pompy zatapialne, ale mogą wymagać dodatkowych prac instalacyjnych. Pompy zatapialne mają mniejszą moc, ale często są cichsze i łatwiejsze w instalacji. Ostatecznie, najlepsza pompa do nawadniania ogrodu dla Ciebie będzie zależeć od konkretnych potrzeb i budżetu.

Jak dopasować pompę do nawadniania ogrodu?

Nawadnianie ogrodu to zupełnie inny format zapotrzebowania na wodę niż w przypadku gospodarstwa domowego. Nie oznacza to jednak, że większe zapotrzebowanie na wodę wymusza na nas zakup najwydajniejszej i najdroższej pompy. Pompa przede wszystkim powinna być dostosowana do wydajności studni. Nie można bowiem doprowadzić do pracy na sucho, co zazwyczaj kończy się uszkodzeniem pompy.

jaka pompa do zraszaczy

O czym pamiętać przy wyborze pompy do zraszaczy?

Sterowniki i przekaźniki

Pompa może działać na 2 sposoby. Z wykorzystaniem programatora lub specjalnego automatu.

To od nas zależy czy chcemy, by pompa włączała się, dopiero gdy programator załączy nawadnianie czy też nie. Całość warto jednak zautomatyzować, co zdecydowanie ułatwia nawadnianie dużych przestrzeni.

Szukasz sterowników do pompy? Zajrzyj do oferty, którą dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nawadnianie

Ocena zużycia wody pozwoli dobrać odpowiednią wydajność pompy. Jednak nie tylko zużycie, ale również wysokość pompowania wody ma znaczenie. Wydajność oraz wysokość podnoszenia pompy do nawadniania ogrodu określa tzw. krzywa wydajności, którą można znaleźć na karcie technicznej urządzenia.

Tutaj kluczowa jest zasada: Im większa wysokość podnoszenia, tym mniejsza wydajność pompy.

Zaleca się, by urządzenie pracowało w zakresie pomiędzy jej minimalną i maksymalną wydajnością, co wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza zużycie energii.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać pompę skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub zadzwoń, a doradzimy.

Jaka pompa głębinowa do nawadniania ogrodu

Jaka pompa będzie najlepsza do zraszaczy?

Wiesz już, że dobór pompy do zapotrzebowania to kwestia indywidualna. Jednak by rzucić światło na potencjalną wydajność urządzeń, użyjemy prostego przykładu. Do pomp o najwyższej wydajności zalicza się takie, które pompują nawet 6000 litrów/godzinę. Jeśli jednak Twój ogród nie jest Central Parkiem, a jego powierzchnia nie jest duża, z powodzeniem wystarczy pompa o wydajności 1000 litrów/godzinę.

Zapytaj naszych ekspertów i dopasuj pompę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Jak zaprojektować wydajny system nawadniania trawnika i Twojego ogrodu?

Dobrze jest przed zakupem urządzenia, określić ile wody faktycznie będzie potrzebne. Przy założeniu, że pompa ma zasilić 20 zraszaczy, będziemy wiedzieć, jaka powinna być jej wydajność. Dla oceny wydajności systemu warto wykonać test lub zapytać ekspertów ile zraszaczy da się podłączyć na jednej linii.

Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, skontaktuj się z nami 32 737 38 78 lub napisz biuro@grupaleonarczyk.pl

Jaka pompa do zraszaczy – Podsumowanie

Po przeczytaniu tego tekstu wiesz już, jaka pompa głębinowa do nawadniania ogrodu sprawdzi się najlepiej. Korzystając z tej wiedzy, dopasuj sprzęt do własnych potrzeb.

Szukasz pomp, sterowników i przekaźników do studni głębinowej? Sprawdź naszą ofertę.

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024