Jak zamontować zawór zwrotny do pompy głębinowej? O czym należy pamiętać przy montażu?

Opublikowano

Chcesz zabezpieczyć instalację wodną i pompę głębinową przed uszkodzeniem? Wiesz, że do tego zadania niezbędny Ci będzie zawór zwrotny i już go kupiłeś, ale nie wiesz, jak go zainstalować? Przeczytaj wpis i dowiedz się, jak zamontować zawór zwrotny do pompy głębinowej.

Zawór zwrotny – Czym jest?

Zawór zwrotny to urządzenie mechaniczne, którego zadaniem jest regulacja przepływu płynów. Montuje się go w celu zapobiegania przepływom wstecznym, czyli de facto hamowania zwrotnego przepływu wody pompowanej przez pompę głębinową.

Zawór zwrotny – Jakie są rodzaje zaworów zwrotnych?

W systemach ciśnieniowych montuje się różne typy zaworów. Na rynku znaleźć można takie produkty, jak:

  • Zawory zwrotne grzybkowe
  • Zawory zwrotne kulowe
  • Zawory zwrotne membranowe
  • Zawory zwrotne klapkowe
  • Zawory zwrotne z obciążeniem lub bez obciążenia

Po co jest zawór zwrotny?

Głównym zadaniem zaworu zwrotnego jest zapobieganie przepływowi płynu w przeciwnym kierunku do oczekiwanego. Jego montaż de facto chroni więc instalację wodną przed wstecznym przepływem płynu i różnicą ciśnień, która może uszkodzić cały system.

Jak zamontować zawór zwrotny do pompy głębinowej?

Montaż zaworu zwrotnego można przeprowadzić w 3 krokach:

  • Dobierz odpowiedni zawór – uwzględnij parametry wielkościowe oraz materiał, z którego zawór jest wykonany. Powinien być on odporny na korozję i dopasowany do wielkości elementów stosowanych w instalacji hydraulicznej.
  • Upewnij się, że zawór jest drożny – w tym celu zajrzyj do jego wnętrza i sprawdź, czy ciało obce nie blokuje “przepływu”. Równie ważne jest to, aby sprawdzić jakość wykonania krawędzi rury i zaworu. Wszelkie nierówności oraz uszkodzenia mogą spowodować, że pod wpływem wysokiego ciśnienia dojdzie do rozszczelnienia systemu, co jest niepożądane.
  • Zamontuj zawór – na zaworze powinna znajdować się strzałka, która wskazuje na prawidłowy kierunek przepływu. Następnie należy zamontować zawór na rurze, a kolejno przetestować poprawność działania instalacji.

Gdzie montować zawór zwrotny?

Zawór zwrotny może być zamontowany na końcu rury ssącej. Jeśli nie ma takiej możliwości, zawór należy zamontować przy pompie.

Zawór zwrotny – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Do najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie zaworu zwrotnego, należą:

  • Wielkość zaworu i dopasowanie go do średnicy rurociągu
  • Dopasowanie zaworu do temperatury przepływającej cieszy
  • Dostosowanie zaworu do ciśnienia i typu płynu, który będzie przepływał przez instalację
  • Typ instalacji, czy jest to dom prywatny, czy zakład przemysłowy – względem tego należy rozważyć rozmiar, a co za tym idzie wydajność zaworu.

Jak zamontować zawór zwrotny do pompy głębinowej

O czym należy pamiętać przy montażu zaworu zwrotnego?

Przy zakupie i montażu bardzo ważne jest dopasowanie do instalacji. Jeśli w Twojej instalacji panuje wysokie ciśnienie, pamiętaj o tym, by wybrać zawór zwrotny cechujący się wytrzymałością. Wybieraj zatem zawory wykonane ze stali nierdzewnej, które są trwałe i odporne na korozję.

Podczas montażu zwróć szczególną uwagę na kierunek przepływu cieczy oraz to, by łączenie zaworu na rurze było szczelne i stabilne, by nie narazić się na nieoczekiwane rozszczelnienie, które zatrzyma pracę całego systemu.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zamontować zawór zwrotny do pompy głębinowej oraz jak wybrać taki, który sprawdzi się w przypadku Twojej instalacji. Pobór wody ze studni to sprawa z pozoru prosta, jednak w praktyce może okazać się problematyczna.

Szukasz akcesoriów do studni głębinowej? Sprawdź ofertę na:

 

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024