Jak odpowietrzyć hydrofor – Poradnik krok po kroku

Opublikowano

Zbiornik hydroforowy to urządzenie niezbędne w systemie wodociągowym przy pobieraniu wody z własnej studni za pomocą pompy głębinowej. Tak jak każde inne urządzenie od czasu do czasu wymaga różnych czynności, które umożliwiają jego prawidłowe użytkowanie. Jedną z takich czynności jest odpowietrzanie. Jak odpowietrzyć hydrofor? Dowiesz się z tego artykułu. 

Czym jest hydrofor i jak działa to urządzenie?

Hydrofor to inna nazwa instalacji wodno-powietrznej, czyli systemy stosowanego do utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie stałego ciśnienia wody, niezależnie od zmiany zapotrzebowania na wodę w danej chwili.

Hydrofor składa się z dwóch głównych elementów: zbiornika ciśnieniowego i pompy. Zbiornik ciśnieniowy jest hermetycznie zamknięty i wykonany z metalu. Cały system znajduje się na powierzchni i nie jest zanurzony w wodzie, którą zasysa. 

Zbiornik hydroforowy zapewnia stałe ciśnienie wody w systemie, niezależnie od natężenia zużycia. Jest szczególnie przydatny w przypadkach, gdy dostępne ciśnienie wodociągowe jest zbyt niskie, aby zapewnić odpowiedni strumień wody w instalacji domowej lub przemysłowej.

Kiedy koniecznie jest odpowietrzenie hydroforu?

Najczęściej hydrofor wymaga odpowietrzenia w przypadku nieszczelności układu. Istnieją jednak sytuacje, które również wymagają wykonania tej czynności. 

Jest to konieczne:

  • Podczas instalacji pompy i pierwszego uruchomienia urządzenia.
  • Po przeprowadzeniu naprawy lub pracach serwisowych, które wymagają spuszczenia wody z układu. 
  • Po okresie zimowym, gdy urządzenie było przechowywane w ogrzewanym pomieszczeniu, lub gdy ciecz została usunięta z przewodu ssąco-tłocznego.

Po czym poznać zapowietrzony hydrofor?

Zapowietrzenie hydroforu to sytuacja, którą dość łatwo rozpoznać:

  • Po pierwsze w sytuacji gdy do systemu dostanie się powietrze oraz spadnie ciśnienie na wyjściu z urządzenia. 
  • Dodatkowo również woda będzie bardzo wolno zasysana przez przewód ssąco-tłoczny. 
  • Wyraźnym objawem może być również głośna praca oraz zwiększony pobór energii elektrycznej. 

Gdy zauważysz te objawy, będziesz wiedział, że koniecznie należy wykonać odpowietrzanie hydroforu. 

Dlaczego hydrofor się zapowietrza?

Powody zapowietrzenia hydroforu mogą być różne. Zazwyczaj jest to po prostu nieszczelność przewodu ssąco-tłocznego. Nieszczelność pompy hydroforowej może mieć miejsce również w miejscu połączenia przewodu z pompą. 

Na szczęście odpowietrzenie hydroforu nie jest trudnym zadaniem i można to wykonać samemu. W przypadku większych napraw może być potrzebna pomoc specjalistycznych narzędzi lub fachowca. 

jak odpowietrzyć hydrofor

W jaki sposób należy odpowietrzyć hydrofor?

Zazwyczaj hydrofor posiada specjalny otwór, który umożliwia odpowietrzenie. Dzięki temu nie ma konieczności demontażu pompy hydroforowej. 

Odpowietrzanie hydroforu polega na:

  1. Zalewaniu otworu do pełna wodą. 
  2. Po wszystkim należy uruchomić pompę, która zacznie tłoczyć wodę z przewodu do układu, a co za tym idzie, usuwa powietrze. 
  3. Po wykonaniu odpowietrzania warto sprawdzić jeszcze działanie zaworu zwrotnego, który znajduje się na końcu przewodu ssącego. 
  4. W trakcie zalewania przewodu może dojść do jego zawieszenia. By go odblokować, warto uderzyć w niego kilka razy jakimś narzędziem. 

Czy nowoczesne pompy hydroforowe również wymagają odpowietrzania?

Nowoczesne pompy hydroforowe są wyposażone w liczne innowacyjne rozwiązania zarówno pod względem technologii, jak i konstrukcji. Dzięki temu niektóre z urządzeń posiadają funkcję automatycznego usuwania powietrza z przewodu. 

W przypadku takiej pompy jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest konieczność jednorazowego zalania do pełna układu hydroforowego, ale bez potrzeby zalewania przewodu ssąco-tłocznego.

Jak odpowietrzyć hydrofor i pompę hydroforową – Podsumowanie

Jeśli chcesz samodzielnie odpowietrzyć urządzenie, z pewnością sobie z tym poradzisz. Wystarczy jedynie, że będziesz stosował się do naszych podpowiedzi. Odpowietrzanie pompy hydroforowej nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Pamiętaj że jeśli chcesz zapewnić prawidłową pracę pompy, warto robić to regularnie. Hydrofor to niezbędny element każdego systemu pobierania wody ze studni dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że stawiasz na najlepsze urządzenia. Przejrzyj naszą ofertę zbiorników hydroforowych i wybierz idealny do swoich potrzeb. 

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024