Czy studnia głębinowa może wyschnąć?
Budowa studni głębinowej jest często jedną z najważniejszych inwestycji na naszej działce. Zazwyczaj jest to jedyne rozwiązanie, gdy nie mamy dostępu do sieci wodociągowej. Dlatego też chcemy, aby zbudowana przez nas studnia głębinowa spełniała swoją rolę jak najdłużej. Wyschnięte studnie głębinowe są największą zmorą ich posiadaczy. Chcesz wiedzieć, jak temu zapobiec? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu!
Wyschnięcie studni głębinowej – Jakie są przyczyny oraz jak im zapobiegać?
Planując budowę studni głębinowej, należy pamiętać o odpowiednim doborze miejsca docelowego. Kluczowa jest ocena poziomu wód podziemnych. Pomocne w tej kwestii jest wykonanie badań hydrogeologicznych. Pozwalają one uniknąć sytuacji, gdy studnia jest źle umiejscowiona. A na co powinniśmy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?
Przygotowanie do budowy studni głębinowej
- Wybór odpowiednich rur do studni głębinowej – zakup atestowanych zapewni odpowiednią szczelność, średnicę oraz odporność na działanie sił zewnętrznych.
- Dopasowanie akcesoriów – w tym przypadku ważne jest dostosowanie nie tylko do planowanego budżetu. Podczas doboru akcesoriów, zwróć uwagę na rodzaje studni głębinowych oraz przewidywane potrzeby gospodarstwa domowego. Dzięki temu sprzęt będzie mógł służyć dłużej.
- Profesjonalny dobór wyposażenia studni – zapewni dostarczanie wody odpowiedniej jakości przez długie lata. Pompa głębinowa oraz inne elementy naszej studni, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Pamiętaj, że w obecnych czasach korzystanie z instalacji wodociągowej nie jest jedyną opcją poboru wody! Studnie nadal cieszą się dużą popularnością, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci ogólnej. Odpowiednie wykonanie studni głębinowej, nie pozwoli jej wyschnąć!
Czy studnia głębinowa może wyschnąć? Jak rozpoznać pierwsze sygnały
Wszystkie powyższe aspekty sprawdzone, a instalacja nadal nie działa poprawnie? Możliwe, że Twoja studnia głębinowa wysycha.
Objawy świadczące o tym, że studnia wyschła
- Jednym z pierwszych zwiastunów jest spadek ciśnienia wody w sieci. Często ma to miejsce po długotrwałych suszach lub upałach. Powodują one, że studnie głębinowe stopniowo zmniejszają swoją wydajność.
- Kolejnym niepokojącym sygnałem są utrudnienia w pracy pompy głębinowej. Coraz dłużej czekasz na standardowe ciśnienie w kranie? A może wyrównanie ciśnienia w ogóle nie następuje? Nie jest to pożądana sytuacja. Jeśli ciśnienie spadnie, należy podejrzewać problemów z ujęciem wody.
- Ostatnim wskaźnikiem jest praca samej pompy głębinowej. Jeśli pojawiają się nietypowe dźwięki, warto wyłączyć pompę, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia. Najprawdopodobniej urządzenie zamiast wody, zasysa muł oraz powietrze. Pionowe ujęcie wód podziemnych musi być zawsze drożne, dlatego warto tego pilnować.
Najczęstsze przyczyny wysychania studni głębinowej
Zwykle winowajcami są przyczyny naturalne. Może się jednak zdarzyć, że sami przyczynimy się do wysychania studni.
Poniżej wymieniamy najczęstsze przyczyny omawianego problemu:
- Wysoka temperatura – w okresie suszy poziom wód gruntowych naturalnie się obniża. Przy braku opadów, źródło wody wysycha, co prowadzi do zmniejszenia zasobów wody.
- Duży pobór wody w gospodarstwie – jest to najczęstszy problem latem, gdy jednocześnie używamy wody do potrzeb domu i np. podlewania ogrodu.
- Zbyt płytki odwiert – jeśli zasoby wyższych warstw wodonośnych są zbyt małe, to przypadek dotyczy właśnie Ciebie. Warto zatem pogłębić studnię głębinową. Umożliwia to dotarcie do głębszych warstw wodonośnych i odnalezienie nowego źródła wody, pod powierzchnią ziemi.
Jak nie pozwolić studni głębinowej wyschnąć?
Przede wszystkim, najważniejsze jest dostosowanie głębokości studni do poziomu warstwy wodonośnej. Zastosowanie odpowiednich materiałów, które znajdziesz także na naszej stronie, zwiększy jej niezawodność. Warto zrównoważyć pobór wody w okresie upałów. Spróbuj ograniczyć częstotliwość podlewania ogrodu. Gorące lato jest naturalnym okresem zwiększonego ryzyka. Warto tutaj wspomnieć o roli zbiornika hydroforowego, który pośrednio regulując ilość pobieranej wody, pozwala uchronić się przed sytuacją, w której w instalacji wodnej domu brakuje bieżącej wody.
Czy studnia głębinowa może wyschnąć – Podsumowanie
Jeśli zastosujesz się do naszych rad, pusta studnia głębinowa oraz brak wody, nie będzie Cię dotyczyć! Warto jednak patrzeć na to przez pryzmat wielu zmiennych, a w tym wydajności studni, użytych komponentów instalacji i warunków, z jakimi przyjdzie Ci się zmagać.
Szukasz osprzętu do studni głębinowej? Sprawdź ofertę na pompy głębinowe w sklepie Leonarczyk.