Budowa pompy głębinowej – Jak zbudowane są popularne pompy do studni?

Opublikowano

Posiadanie własnego ujęcia wody to marzenie większości posiadaczy działek. Budowa studni głębinowej pozwala zapewnić nieprzerwany dostęp do wody tam, gdzie nie ma miejskiej sieci wodociągowej. Dodatkowo przy dużym poborze wody, np. na potrzeby rolnictwa, własna studnia umożliwia znaczne oszczędności. Podstawowym urządzeniem zapewniającym dostęp do wód gruntowych jest pompa głębinowa. Jak wygląda budowa pompy głębinowej? Z jakich elementów zbudowane jest to urządzenie? 

Czym jest pompa głębinowa i do czego służy?

Pompa głębinowa to rodzaj urządzenia, które służy do pompowania wody z głębokich studni lub zbiorników. Jest to rodzaj pompy odśrodkowej, która działa na zasadzie odciągania wody z ujęcia i przepompowywania jej na powierzchnię przez specjalną rurę. 

Pompy głębinowe są stosowane do transportowania wody pitnej oraz użytkowej, czystej lub minimalnie zanieczyszczonej. Najczęściej wykorzystuje się je do zaopatrywania w wodę domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych, przemysłowych, a także w systemach nawadniania pól uprawnych. Dzięki swojej konstrukcji są w stanie pompować wodę z dużych głębokości, co czyni je bardzo skutecznymi w przypadkach, gdy zwykłe pompy nie dają już rady.

Z jakich elementów zbudowana jest pompa?

Pompa głębinowa ma dość charakterystyczny, podłużny kształt. Nadaje jej go korpus wykonany z wysoce odpornej stali nierdzewnej. 

Wewnątrz obudowy znajdują się natomiast elementy, które wspólnie pozwalają tłoczyć wodę w górę rurociągu. Rdzeń nowoczesnych pomp głębinowych to oczywiście silnik, hydraulika pompy oraz system przenoszenia napędu na wirniki. Oprócz tego znajduje się w niej wiele innych dodatkowych systemów pozwalających bezproblemowo tłoczyć ciecz. 

Silnik pompy głębinowej – Serce urządzenia

Najważniejszym elementem każdej pompy głębinowej jest jej silnik, czyli tzw. silnik głębinowy. Ze względu na napięcie zasilania silniki można podzielić na dwie grupy: jednofazowe, czyli 230 V i trójfazowe 400 V. 

W większości pomp do użytku domowego i dla silników małej mocy stosujemy silniki jednofazowe 230 V. 

Do pomp, w których zabudowane są silniki większej mocy lub silniki zabudowane są na dużej głębokości, stosujemy wtedy silniki trójfazowe 400 V. Oczywiście nie ma przeszkody czy możliwości, aby silnik większej mocy zabudowane w głębszych studniach były na napięcie 230 V, ale ze względu na grubość przewodu zasilającego odstępuje się od takich praktyk, chyba że inwestor posiada do dyspozycji tylko napięcie 230 V.

Silniki do pomp można również podzielić, w zależności od producenta i modelu pompy na chłodzone wodą lub olejem.

budowa pompy głębinowej

Układ hydrauliczny – Kluczowy w kwestii wydajności

Hydraulika pompy- wielkość i ilość zastosowanych wirników w połączeniu z odpowiednią mocą silnika, świadczą o wydajności całego urządzenia. Elementy hydrauliki to nic innego jak wirniki, których ich więcej i o większych gabarytach tym pompa pozwala przepompować więcej litrów wody. 

Przy wyborze odpowiedniego modelu pompy należy zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są jej wirniki. Jeśli woda posiada zanieczyszczenia takie jak np. piasek, warto postawić na materiały, z których wykonane są wirniki, były jak bardziej odporne na ścieranie. Najczęściej spotyka się wirniki z mosiądzu, stali czy norylu. 

Pozostałe elementy – Sprzęgło, rury osłonowe, filtry, wał itp.

Sprzęgło razem z wałem napędowym głębinowej pompy łączy dwa wyżej wymienione elementy przenosząc moc obrotową silnika na wirniki. Sprzęgło umożliwia bezproblemowe odłączenie silnika oraz hydrauliki pompy: do transportu, w przypadku niezbędnych napraw lub wymiany. Oprócz sprzęgła i wału pompy warto wymienić tutaj również:

  • Zawór zwrotny
  • Króciec tłoczny
  • Uszczelnienia
  • Filtry

Budowa dobrej pompy głębinowej – Podsumowanie

Pompy głębinowe stosuje się przede wszystkim w studniach, gdzie lustro wody znajduję się poniżej 8 m pod powierzchnią. Wybierając odpowiednie urządzenie do swojej studni, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego budowę oraz zamontowane podzespoły. Jeśli szukasz dobrych urządzeń oraz profesjonalnego doradztwa do montażu pompy skontaktuj się z nami. 

W naszym sklepie znajdziesz wysokiej klasy pompy głębinowe, które dzięki swoim parametrom zapewnią Ci wydajną i bezproblemową pracę. 

Mariusz Leonarczyk

Właściciel firmy Grupa Leonarczyk. Praktyk z 21-letnim doświadczeniem w branży. Główny “sterownik” i prawdziwy ocean wiedzy o studniarskim fachu. To pod jego okiem uruchomionych zostało już 10000 + studni z naszym osprzętem. Wiedza to źródło, które pozwala uruchomić strumień korzyści dla klientów. My to robimy, dzieląc się jej tajnikami, ale i przekładamy na praktykę, dzięki której możemy uruchomić Twoją studnię od A do Z.

Grupa Leonarczyk 2024